Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Co dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie

Co dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie
Wiadomości
Data publikacji 20.03.2015r.

Prawie co dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie z powodu nadmiernego rozwoju obszarów rolniczych, wykorzystania pestycydów i innych czynników - alarmują autorzy opublikowanego w czwartek raportu na temat populacji tych owadów.

 

To pierwsze tego typu opracowanie na temat europejskich gatunków.

 

Pszczoły są kluczowe dla światowej produkcji żywności, jednak od wielu lat naukowcy obserwują kurczenie się ich populacji. W Europie żyje prawie 2 tys. gatunków dzikich pszczół, z czego 9,2 proc. grozi wyginięcie, a dalsze 5,2 proc. będzie nim zagrożone w najbliższych latach. Badanie populacji tych owadów zleciła i sfinansowała Komisja Europejska. Raport opracowali specjaliści z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

 

Autorzy dokumentu zwracają także uwagę, że wiele z europejskich gatunków pszczół pozostaje dla badaczy zagadką i dlatego trudno oszacować, czy również im nie grozi wyginięcie.

 

IUCN wyliczyło, że roczne zyski dla gospodarki Europy wynikające z zapylania roślin przez te owady wynoszą 23 mld euro. W skali świata roczny zysk to 153 mld euro.

 

Wśród zagrożeń dla pszczół wymienia się m.in. zbyt ekspansywne rolnictwo i wykorzystywanie w nim środków owadobójczych oraz ocieplenie klimatu wywołujące gwałtowne zjawiska pogodowe, które utrudniają owadom dostęp do pożywienia. (PAP)

 

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: niezwykła maszyna z Podkarpacia"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a