Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy ceny mleka wzrosną? UE pozbyła się zapasów mleka w proszku

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Czy ceny mleka wzrosną? UE pozbyła się zapasów mleka w proszku
Wiadomości Polska, UE
Data publikacji 21.06.2019r.

Dobre wiadomości dla rolnictwa: Komisja Europejska podała, że sprzedano wszystkie zapasy odtłuszczonego mleka w proszku skupionego interwencyjnie. Może to wpłynąć pozytywnie na ceny skupu mleka. Jednak czy również polscy  rolnicy odczują zmiany na plus?

KE skupiła 380 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku, aby ustabilizować rynek mleczarski

W piątek 21 czerwca 2019 roku Komisja Europejska poinformował, że sprzedała 162 tonu odtłuszczonego mleka w proszku w publicznym przetargu. Jest to informacja niezwykle ważna, ponieważ tym samym Unia Europejska sprzedała już cały zapas odtłuszczonego mleka w proszku (OMP/SMP – skimmed milk powder) jaki w ramach interwencji na rynku został skupiony w latach 2015–2017. Wówczas Komisja Europejska kupiła łącznie 380 tys. ton mleka w proszku. Wynikało to z kryzysu na rynku mleka, który dotknął całą UE na początku 2015 roku, co doprowadziło do gwałtownej redukcji cen skupu mleka. Kryzys został wywołany w dużym stopniu przez embargo rosyjskie. 

Interwencja publiczna ze strony Komisji Europejskiej miała ustabilizować rynek mleczarski i ratować dochody unijnych rolników zajmujących się produkcją mleka.  

r e k l a m a

Stopniowa wyprzedaż zapasów mleka w proszku

Komisja Europejska, żeby nie zachwiać rynkiem od końca 2016 roku raz w miesiącu organizowała przetargi na sprzedaż części zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Jednak starano się nie sprzedawać OMP za zbyt niską cenę, aby nie doprowadzić do destabilizacji całego rynku mlecznego UE. Z tego powodu niektóre przetargi zakończyły się fiaskiem, ponieważ żaden z kupców nie chciał zapłacić kwoty żądanej przez KE. Kiedy sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać, Komisja organizowała nawet i dwa przetargi miesięcznie, aby stopniowo z powrotem wprowadzić zmagazynowany OMP na rynek i jednocześnie nie zakłócić jego funkcjonowania. 

Cała operacja zajęła niemal 2,5 roku. Przez ten czas średnia cena mleka w UE znacząco wzrosła: z 26 eurocentów za kilogram w lecie 2016 roku do 34 eurocentów za kilogram w maju 2019 roku.

Sprawdź: ceny skupu mleka w Polsce

Jednak warto w tym momencie również pamiętać o zmianach w cenach mleka na globalnym rynku. Problemy producentów mleka w Nowej Zelandii i Australii pozwoliły na poprawę sytuacji unijnych rolników.  

r e k l a m a

Hogan: interwencyjny skup doprowadził do wyższych cen i stabilizacji rynku mleka

– Dzisiejsza sprzedaż ostatnich zapasów publicznych odtłuszczonego mleka w proszku zamyka ten rozdział. Zbycie zapasów bez wpływu na cenę odtłuszczonego mleka w proszku stanowi dowód cierpliwości Komisji i rozważnego zarządzania całym tym procesem od 2015 r. Wynikiem działań Komisji są wyższe ceny i stabilny rynek – powiedział Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. 

Jego zdaniem, jest to dowód na zaangażowanie Komisji w sprawy rolnictwa oraz wspierania przez KE rolników, zwłaszcza w okresie kryzysu.  Komisarz uważa również, że jest to potwierdzenie konieczności utrzymania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, w tym reagowania na sytuacje kryzysowe. Pozwalają one na zapewnienie rentowności setek tysięcy europejskich gospodarstw rolnych, w tym producentom mleka.

 

Czy przełoży się to na wzrost cen skupu mleka w Polsce? 

Najważniejszym pytaniem jest to, czy sprzedaż ostatnich publicznych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku przełoży się na wzrost cen skupu mleka w Polsce. W pewnym stopniu może to… co najwyżej trochę wyhamować spadki. Wielu ekspertów uważa, że do sierpnia czekają nas obniżki cen skupu mleka. 

Wynika to po pierwsze z ogólnej tendencji na światowym rynku – ostatnio na giełdzie Global Dairy Trade indeks cen produktów mlecznych spadł o –3,8% i jest to kolejna sesja GDT na minusie. Po drugie – na polskim rynku wciąż utrzymują się niskie ceny galanterii mleczarskiej. 

Więcej na ten temat można przeczytać w „Nadszedł czas gwałtownych obniżek cen skupu mleka. Kiedy skończy się kryzys?”. 


Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a