Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy Chemirol i Unia połączą siły? Nie jest to jeszcze przesądzone

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Czy Chemirol i Unia połączą siły? Nie jest to jeszcze przesądzone
Wiadomości
Data publikacji 12.01.2023r.

Od kilku miesięcy krążyły pogłoski, że dwie ważne dla polskiego rolnictwa firmy, czyli Chemirol oraz Unia z Grudziądza połączą się. UOKiK potwierdził właśnie, że wpłynął wniosek o przejęcie przez Chemirol producenta maszyn. Jednak nie wiadomo, czy dojdzie do fuzji, gdyż wciąż trwają negocjacje.

Do UOKiK wpłynął wniosek o przejęcie Unii przez Chemirol

W poniedziałek 9 stycznia 2023 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wniosek o udzielenie zgody na przejęcie  przez PUH „CHEMIROL” z Mogilna kontroli nad grudziądzką „Unią” produkującą maszyny rolnicze.

Unia z siedzibą w Grudziądzu to jeden z największych w Polsce producentów maszyn rolniczych. Wytwarza m.in. pługi, agregaty uprawowe i kultywatory, brony talerzowe, siewniki, prasy i owijarki do siana, rozsiewacze do nawozów i rozrzutniki obornika czy opryskiwacze. Unia to także producent silosów do przechowywania ziarna.

Z kolei Chemirol z Mogilna jest głównie znany ze sprzedaży nawozów oraz środków ochrony roślin czy materiału siewnego. Oferuje rolnikom także pasze dla zwierząt, ale także fole rolnicze i ogrodnicze czy siatkę i sznurek rolniczy. Jednak w swojej ofercie mogileńska firma ma także serwis maszyn rolniczych oraz sprzedaż używanych i nowych maszyn, w tym nowe przyczepy Wieltona.  Warto także pamiętać, że w skład całej Grupa Chemirol wchodzi nie tylko sam PUH „Chemirol”, ale także Innvigo Sp. z o.o., Agro-Dąbrówka, Bioagro, GR Chwaliszewo czy Crezco Sp. z o.o.

Teraz UOKiK będzie sprawdzał czy ewentualne połączenie obu firm nie doprowadziłoby do zbyt dużej koncentracji na rynki, co mogłoby się przełożyć na zaburzenie konkurencji w tym segmencie rolnictwa.

r e k l a m a

Czy i kiedy dojdzie do połączenia obu firm rolniczych?

Z pewnością taka fuzja Unii i Chemirolu miałaby duży wpływ na polskie rolnictwo. Z tego powodu wysłaliśmy do Chemirolu pytania z prośbą o określenie kiedy może zostać sfinalizowana ta transakcja? Czy w jak będzie funkcjonować tak duża grupa?

W odpowiedzi na te pytania Chemirol potwierdził, że złożył do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie nad „Unią” z Grudziądza. Ale więcej szczegółów firma nie chce zdradzać.

Ze względu na trwający proces, spółka nie udziela komentarzy w tej sprawie. W stosownym momencie prasa i wszyscy interesariusze otrzymają oficjalny komunikat – zastrzega dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu i PR.

 Prezes Unii: wciąż trwają negocjacje i nie wiadomo czy dojdzie do przejęcia

O tym czy ostatecznie dojdzie do połączenia dwóch polskich firm rolniczych nie przesądza jeszcze sam prezes Unii. Zaznacza, że wniosek do UOKiK  w tym momencie nie oznacza formalnego zakupu udziałów w spółce Unia przez Chemirol.

Czy dojdzie do przejęcia z uwagi na toczące się negocjacje nie mogę potwierdzić. W tej chwili nie ma żadnych zmian związanych z funkcjonowanie i zarządzaniem Unii  - podkreśla Michał Piotrowski, prezes firmy Unia z Grudziądza.

Paweł Mikos
fot. Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a