Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy dziki zakażone ASF mogą trafić na Kujawy?

Kategoria: Wiadomości
Czy dziki zakażone ASF mogą trafić na Kujawy?
Wiadomości ASF
Data publikacji 01.05.2019r.

Czy świnie lub dziki zakażone ASF mogły lub mogą być przewożone do utylizacji na teren woj. kujawsko-pomorskiego?

To pytanie w ramach interpelacji zadał poseł Zbigniew Sosnowski (PSL) ministrowi rolnictwa, Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. O takiej możliwości poseł dowiedział się z jednej z telewizji. 

Minister Ardanowski w swojej odpowiedzi wskazał, że w woj. kujawsko-pomorskim działają zakłady utylizacyjne, które zostały zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną do unieszkodliwiania padłych zwierząt będących źródłem materiału zakaźnego najwyższego ryzyka. Minister rolnictwa wskazał także, że na podstawie wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii padłe dziki ze strefy ASF powinny być przewożone do zakładów utylizacyjnych, znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Dziki zebrane poza strefą mają trafiać do najbliższego zakłada utylizacyjnego. 

W obecnej sytuacji epizootycznej istnieje małe prawdopodobieństwo dostarczania dzików [zakażonych ASF – przyp. red.] do zakładów znajdujących się na terenie województwa kujawsko–pomorskiego – podsumowuje minister Ardanowski. 

r e k l a m a

Więcej na ten temat i sytuacji ASF w dziale hodowla, w artykule "Czy padłe sztuki z ASF będą wożone po kraju?"


Paweł Mikos
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a