Omikron przyczyną rewolucji na rynkach światowych?
Pojawienie się wariantu Omikron zadało cios pozytywnym prognozom ekonomicznym na początek 2022 roku. Wielu ekonomistów wycofuje się z optymistycznych wizji, bo kolejne możliwe obostrzenia mogą doprowadzić do redukcji aktywności gospodarczej, a co za tym idzie – do spowolnienia trendów wzrostowych. Mogłoby dojść także do kolejnych zakłóceń w łańcuchach dostaw i zahamowania odbudowującego się obecnie popytu. Co takie ruchy na światowych rynkach oznaczałyby dla rolnictwa?
r e k l a m a
Czym Omikron grozi rolnictwu?
Reakcją światowych rynków na pojawienie się wariantu Omikron było obniżenie cen wielu produktów, w tym także płodów rolnych. Choć obniżenie cen ropy naftowej może wydawać się rolnikom dobrym znakiem, wraz z nimi spadły także ceny zbóż i nasion roślin oleistych. Według niektórych analityków, przed końcem roku może nas czekać kolejny spadek w tym obszarze rynku. Wszystko zależy od tego, czy pod wpływem nowego wariantu koronawirusa USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) wyda w grudniu raport, korygujący prognozy światowego zapotrzebowania i konsumpcji zbóż.
r e k l a m a
Będzie kryzys na światowym rynku nawozów?
Spadek cen ropy naftowej może okazać się światełkiem w tunelu dla rolników, zdruzgotanych w ostatnich miesiącach ciągłym wzrostem cen paliw. Jednak pojawia się inne zagrożenie. Eksperci obserwujący rynek nawozów uważają, że wariant Omikron może wpłynąć pośrednio także na ceny nawozów. Indie i Chiny prawdopodobnie nie będą eksportować mocznika do końca tego roku, eksport wstrzymano także w Rosji. Od początku stycznia duże kraje eksportujące nawozy będą mogły wykorzystać trudną sytuację na rynku i jeszcze bardziej wywindować ceny.
Zobacz także
O tym, w jaki sposób wariant Omikron rzeczywiście wpłynie na światowe rolnictwo i ceny na rynkach, przekonamy się w najbliższych miesiącach.
Zuzanna Ćwiklińska, fot. pixabay.com