Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy UE pomoże rolnikom hodującym świnie?

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Czy UE pomoże rolnikom hodującym świnie?
Wiadomości Polska
Data publikacji 27.01.2021r.

Agrifish Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

Wniosek do KE o wsparcie sektora wieprzowiny

Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o wsparcie trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny spowodowanej m.in. ograniczeniami związanymi z COVID-19.

– Na rynku wieprzowiny mamy do czynienia z bardzo trudną i pogarszającą się sytuacją. Polska wielokrotnie zwracała KE na to uwagę. ASF, COVID-19, a obecnie dodatkowo sezonowy spadek cen, wpływają bardzo negatywnie na sytuację unijnych producentów świń i perspektywy dla tego sektora. W Polsce w styczniu br., w porównaniu do stycznia 2020 r., cena wieprzowiny była o prawie 42% niższa. To doskonale obrazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Dlatego Polska jak i wiele innych państw członkowskich UE ponownie wnioskuje o wsparcie dla sektora wieprzowiny – powiedział sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Jakie rozwiązania przewiduje UE?

r e k l a m a

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, przypomniał, że sektor wieprzowiny w krajach członkowskich jest zróżnicowany i trapiony wieloma kłopotami. Występuje wiele problemów strukturalnych: wysoka koncentracja produkcji i bardzo różnorodna sytuacja w poszczególnych państwach członkowskich. Stąd też bardzo trudno będzie przygotować takie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich.

– Dlatego tak trudno jest przygotować jedno kompleksowe rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim. Ale cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji i nie wykluczamy możliwości wykorzystania instrumentów rynkowych – powiedział Wojciechowski.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a