StoryEditorWiadomości rolnicze

Dlaczego świnie z ASF pojechały na Kujawy?

05.09.2016., 15:09h
Wśród hodowców i producentów trzody na Kujawach i Pomorzu pojawiła się niepotwierdzona informacja o tym, że do jednego z zakładów utylizacyjnych w regionie trafiają świnie pochodzące z 5 ogniska ASF, w miejscowości Rębiszewo–Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie w województwie podlaskim. Natychmiast pojawiło się przerażenie wymieszane z podejrzeniami o beztroskie zachowanie służb sanitarnych w naszym kraju.

Wątpliwości się mnożyły wobec braku oficjalnych informacji na ten temat. Natychmiastowe działanie podjęła Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Poprosiła ona o wyjaśnienia wojewodę kujawsko-pomorskiego. Sprowadzanie świń z ASF wielu hodowców uznało za sabotaż. Według nich to prowokowanie kłopotów.

Zakład w Jezuickiej Strudze znajduje się na terenie gminy Rojewo w pow. inowrocławskim. Gminy, której chlubą są rodzinne gospodarstwa nastawione m.in. na produkcję trzody chlewnej. W odpowiedzi na pismo od K-PIR wojewoda przedstawił odpowiedź wojewódzkiego lekarza weterynarii w Bydgoszczy oraz powiatowego lekarza weterynarii w Inowrocławiu. Ten ostatni poinformował, że podczas transportu oraz utylizacji zwłok świń pochodzących z gospodarstwa w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w którym stwierdzono afrykański pomór świń „zostały zachowane procedury w pełni zabezpieczające przed ryzykiem rozprzestrzeniania się zagrożenia epizootycznego (…) Kontenery był szczelne, całkowicie zabezpieczone przeciwko wyciekaniu, dodatkowo wyłożone wewnątrz folią, zakryte plandeką, oznakowane. Ponadto, każdy kontener przed dopuszczeniem do użycia był kontrolowany pod względem stanu technicznego, szczelności przez kierowcę i kierownika Działu Transportu, co jest udokumentowane protokolarnie”.

Powiatowy lekarz wymienia długą listę czynności dezynfekcyjnych w zakładzie Struga S.A. Wszystkie pojazdy zostały dokładnie umyte i to dwa razy. Wyczyszczono kabinę, podwozie oraz koła ciągników siodłowych. Lekarz uspokaja, gdyż jak stwierdził „wszystkie powierzchnie w obrębie hali surowców, urządzenia sprzęty, które miały kontakt ze zwłokami podległy myciu i dezynfekcji wykonanej przez zakład”. Powiatowy lekarz zapewnia także o przetworzeniu wszystkich ścieków powstałych w wyniku utylizacji.

KPIR już podjęła działania w regionie i wraz z lekarzami powiatowymi prowadzi szkolenia dotyczące zasad bezpieczeństwa i tego jak strzec się przed ASF.
– Prowadzona jest akcja szkoleniowa w całym województwie i odbywa się w każdym powiecie. My, jako izba uczestniczymy w prowadzeniu naboru. Musieliśmy przyjąć wyjaśnienia przedstawione przez wojewodę – powiedział nam Paweł Wienconek, dyrektor KPIR.

Akcją przywozu ASF na Kujawy zajął się także sejmik województwa. Podczas ostatniej sesji zostało przyjęte stanowisko.
– Radni województwa kujawsko-pomorskiego wyrażają głębokie zaniepokojenie z powodu decyzji Głównego Lekarza Weterynarii o utylizacji w zakładzie w Jezuickiej Strudze martwych świń pochodzących z gospodarstwa dotkniętego afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim w kraju pod względem wielkości produkcji trzody chlewnej i do tej pory nie wykryto przypadków występowania ASF. Przywożenie i utylizacja świń z regionu dotkniętego tą chorobą może stwarzać zagrożenie wystąpienia jej również w naszym województwie. Postulujemy zatem, aby zaprzestać tej praktyki w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne stad naszych rolników, gdyż wystąpienie tej choroby w rejonie o tak dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej, miałoby katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne – czytamy w Stanowisku Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego.

Tomasz ŚLĘZAK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 12:47