StoryEditorDotacje

Dotacje dla gospodarstw, które ucierpiały przez suszę lub ASF

27.12.2019., 19:12h
Rolnicy, którzy ponieśli straty wynikające z klęsk żywiołowych lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać do ARiMR wnioski o dotacje na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Kto i na jakie dotacje może liczyć?

Kto może ubiegać się o dotacje na odtworzenie potencjału produkcji rolnej?

Tylko do wtorku 31 grudnia 2019 roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie dotacji na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Nabór wniosków rozpoczął się jeszcze 27 sierpnia 2019 roku. 

O taką pomoc mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa rolne, w których w 2019 roku wystąpiły straty spowodowane wystąpieniem jednej z klęsk żywiołowych lub zwalczaniem wirusa ASF. 

 

Na jaką dotację można liczyć na odtworzenie potencjału produkcji rolnej w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych? 

Za klęski żywiołowe są uznawane: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. 

W przypadku wystąpienia jednej z klęsk żywiołowych straty w uprawach rolnych czy zwierzętach gospodarskich muszą wynosić minimum 30% średniej rocznej produkcji rolnej.  Na dodatek, straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do udzielenia dotacji. Wysokość tych strat musi być potwierdzona w protokole strat wypełnionych przez komisji szacującą i zatwierdzona przez wojewodę. Jest to podstawa do określenia wysokości dotacji o jaką może ubiegać się rolnik. 

ARiMR może przyznać dotacje w postaci refundacji do 80% kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż do 300 tys. złotych w całym okresie PROW 2014–2020.

 

Na jaką dotację można liczyć na odtworzenie potencjału produkcji rolnej w przypadku zwalczania wirusa ASF? 

O dotacje na odtworzenie potencjału produkcji rolnej mogą ubiegać się także rolnicy, którzy na skutek zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), musieli wybić świnie lub zniszczyć ich zwłoki. Za podstawę o ubieganie się o dotacje jest uznawane decyzja powiatowego lekarza weterynarii o wybiciu stada. 

O dotacje mogą ubiegać się rolnicy, którzy w dniu wydania decyzji przez powiatowego lekarza weterynarii utracili minimum 30% posiadanego stada trzody chlewnej. 

Należy zwrócić uwagę, że dotacje na odtworzenie potencjału produkcji rolnej można przeznaczyć na inwestycje w działalność rolniczą, jednak inną niż produkcja trzody chlewnej

 

Gdzie można składać wnioski o dotacje na odtworzenie potencjału rolnego? 

Przypomnijmy, że wnioski można składać do wtorku 31 grudnia 2019 roku.
Aplikować można osobiście w oddziałach regionalnych ARiMR
lub za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub za pośrednictwem listy poleconego.

 

Paweł Mikos
Fot. pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 09:36