Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dotacje dla pszczelarzy – jakie stawki i warunki?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Dotacje dla pszczelarzy – jakie stawki i warunki?
Wiadomości Pieniądze
Data publikacji 17.05.2021r.

Pomoc będzie się należała do liczby przezimowanych rodzin pszczelich i wyniesie 20 zł na jedną taką rodzinę. Stawkę pomocy wyliczono, mając na względzie, że na dokarmianie rodziny pszczelej w okresie jesienno-zimowym niezbędne jest zakupienie 10–15 kg cukru, przy czym liczba przezimowanych rodzin pszczelich nie może być większa niż liczba utrzymywanych pni pszczelich.

Do kiedy pszczelarze mogą składać wnioski o dofinansowanie?

Biura powiatowe Agencji będą przyjmowały wnioski od pszczelarzy do 30 czerwca, od kiedy jednak – jeszcze nie wiadomo. Aby pomoc przysługiwała, pszczelarz musi prowadzić działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół.

Co powinno znaleźć się we wniosku pszczelarza?

r e k l a m a

Wniosek o pomoc ma zawierać wyłącznie niezbędne dane osobowe oraz adres pszczelarza. Będzie on musiał załączyć do niego zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu do rejestru podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną oraz o liczbie pni pszczelich, wydane w bieżącym roku. Pszczelarze, którzy nie posiadają numeru identyfikacyjnego nadawanego przez ARiMR, wraz z wnioskiem o pomoc złożą wniosek o wpis do tej ewidencji.

Pomoc dla pszczelarzy ma być uzupełnieniem Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, który nie zapewnia wsparcia na dokarmianie pszczół w okresie bezpożytkowym oraz w sezonie jesienno-zimowym.

Pożyteczne pszczoły

Tymczasem pszczoły odpowiadają za zapylanie 80% roślin uprawnych i dziko rosnących. Pszczelarze muszą dokarmiać pszczoły, ponieważ występująca susza zimowa i wiosenna źle wpływa na nektarowanie roślin pożytkowych. Z kolei deficyt pożytków wiąże się ze spadkiem kondycji rodzin pszczelich i nasilaniem chorób pszczół, które skutkują̨ ich dużą umieralnością.

Planowane nowe wsparcie dla pszczelarzy ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Należy się więc liczyć z tym, że może nie być ona wypłacona w tym roku. Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie wynosi bowiem ponad 85%.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a