StoryEditorDożynki 2019

Dożynki prezydenckie 2019 – który wieniec dożynkowy wygrał? [FOTO]

15.09.2019., 19:09h
W Spale odbyły się dożynki prezydenckie. Pierwszego dnia wybrano najpiękniejsze wieńce dożynkowe z całej Polski. Prezydent podkreślał, że polska wieś jest coraz zamożniejsza, coraz piękniejsza. 

W sobotę i niedzielę (14 i 15 września 2019 roku) w Spale odbyły się dożynki prezydenckie. Pierwszego dnia najważniejszy wydarzeniem było rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Z kolei niedziela to przede wszystkim uroczystości dożynkowe z udziałem Pary Prezydenckiej. 

 

Prezydent Duda: polska wieś jest coraz bardziej zamożna 

Podczas niedzielnego świętowania prezydent Andrzej Duda mówił, że polskie rolnictwa niezwykle ważną gałęzią gospodarki narodowej i odpowiada za dużą część eksportu. 

Polska wieś jest nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, jakim jest żywność, dla reszty społeczeństwa, ale też daje możliwość wypoczynku; polska wieś jest coraz zamożniejsza, coraz piękniejsza – przekonywał prezydent podczas dożynek w Spale. 

– Zapewniacie dla nas – jako społeczeństwa i dla polskiego państwa – jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe – przekonywał Andrzej Duda. 

 

Najpiękniejszy wieńce dożynkowe spod Sandomierza, Puław i Ostrowa Wielkopolskiego

W sobotę natomiast został rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W konkursie uczestniczyli reprezentanci każdego z województw. 

Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, doradcy prezydenta, etnografki i socjologa, oceniała wieńce dożynkowe na podstawie następujących kryteriów: 

  • zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania;
  • różnorodność użytych materiałów naturalnych; 
  • walory estetyczne
  • ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych;
  • sposób prezentacji wieńca, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.

Ostatecznie w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” przyznano:

  1. pierwsze miejsce dla wieńca dożynkowego z województwa świętokrzyskiego przygotowanego przez sołectwo Krzcin w gminie Koprzywnica w powiecie sandomierskim; 
  2. drugie miejsce dla wieńca dożynkowego województwa lubelskiego przygotowany przez sołectwo Zagrody w gminie Żyrzyn w powiecie puławskim;
  3. trzecie miejsce dla wieńca dożynkowego województwa wielkopolskiego przygotowanego przez gminę Raszków w powiecie ostrowskim.

Zwycięski wieniec zostały wręczony prezydentowi podczas ceremonii dożynkowych w niedzielę.

Jednym z ocenianych przez jury elementów wieńca dożynkowego była jego prezentacja, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie
Jednym z ocenianych przez jury elementów wieńca dożynkowego była jego prezentacja, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie

 

Tradycja dożynek prezydenckich w Spale została zapoczątkowana przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1927 roku. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 12:51