Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Duże gospodarstwo mleczne w Polsce wystawione na sprzedaż. Jaka jest cena?

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Duże gospodarstwo mleczne w Polsce wystawione na sprzedaż. Jaka jest cena?
Wiadomości
Data publikacji 18.01.2023r.

Duże gospodarstwo mleczne w Polsce zostało wystawione na sprzedaż. Oferta obejmuje prawie 500 hektarów i 900 sztuk bydła. Za ile można je kupić?

Duże gospodarstwo mleczne w Rydzówce na sprzedaż

Gospodarstwo mleczne producenta popularnej margaryny Masmix zostało wystawione na sprzedaż. Ta duża ferma, założona w 1997 roku, mieści się we wsi Rydzówka w województwie warmińsko-mazurskim. 

Oferta dotyczy sprzedaży prawie 500 hektarów gruntów, z czego  60 ha jest dzierżawionych od KOWR. Do nabycia jest także około 900 sztuk bydła oraz budynki i park maszynowy.

r e k l a m a

400 krów mlecznych z wydajnością 11 tys. litrów mleka

Obecnie w stadzie znajduje się ponad 400 wysoko wydajnych krów mlecznych, będących pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Średnia roczna produkcja mleka wynosi ponad 11.000 kg, co plasuje gospodarstwo w czołówce pod względem wydajności w kraju. Mleko odstawiane jest co dwa dni do mleczarni ICC Pasłęk. Zbiornik znajdujący się w gospodarstwie ma pojemność 13 000 l.

6 obór w gospodarstwie

Zwierzęta utrzymywane są w sześciu oborach na głębokiej ściółce. Trzy budynki są przeznaczone dla krów dojnych, jeden dla jałówek i starszej młodzieży, jeden dla cieląt i ostatni dla krów zasuszonych i izolowanych. Dla najmłodszych cieląt przygotowanych jest 20 budek typu igloo. W gospodarstwie utrzymywane są też dwa byki – jeden z jałówkami, drugi z krowami dojnymi. Oprócz krycia naturalnego w gospodarstwie stosuje się również inseminację sztuczną.

r e k l a m a

Uprawy głównie na paszę dla zwierząt

W gospodarstwie uprawiana jest głównie kukurydza, trawa, lucerna i jęczmień. Uzyskiwana jest wystarczająca ilość paszy dla bydła utrzymywanego na farmie. Część wyprodukowanego zboża sprzedawana jest również w celu uzyskania dodatkowego dochodu. 

Jak informuje Monika Banasiak z Brown&Co, firmy pośredniczącej w sprzedaży gospodarstwa, wszystkie działki znajdują się na obszarach chronionych przyrodniczo na terenach przylegających do Kanału Elbląskiego.

Ciągniki i maszyny uprawowe w parku maszynowym

W parku maszynowym znajduje się m.in. 6 ciągników, 6 przyczep, paszowóz, maszyny zielonkowe, mleczna taksówka, siewniki, rozrzutniki obornika, maszyny uprawowe i rozdrabniacz bel. Na wypadek przerw w dostawie prądu do dyspozycji jest agregat o mocy 88kW, 110 kVA.

Gospodarstwo zatrudnia 13 pracowników na umowy o pracę oraz 3 osoby na umowy na czas określony.

Ostatnie inwestycje w gospodarstwie to instalacja wentylatorów w oborach, naprawy dachów i modernizacja hali udojowej.

Za ile można kupić gospodarstwo mleczne w Rydzówce?

Jak informuje nas Brown & Co, cena tego gospodarstwa wynosi 32 mln zł. Fermę można nabyć w całości jako udziały w spółce zagranicznej lub zakup gruntów przez rolnika indywidualnego. 

Ferma zostawiała wystawiona na sprzedaż w Polsce, Holandii, Danii i w Niemczech.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Brown & Co

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a