Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Dzierżawa, sprzedaż, darowizna i dziedziczenie nieruchomości rolnych bez tajemnic. Nasze webinarium

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Dzierżawa, sprzedaż, darowizna i dziedziczenie nieruchomości rolnych bez tajemnic. Nasze webinarium
Wiadomości Wiadomości
Data publikacji 14.01.2022r.

Dziś odbyło się nasze webinarium, organizowane wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z wybitnymi ekspertami dyskutowaliśmy na temat dzierżawy, sprzedaży, darowizny i dziedziczenia nieruchomości rolnych.

Wykłady i debata na temat dzierżawy, sprzedaży, darowizny i dziedziczenia ziemi rolnej

14 stycznia punktualnie o godz. 11 rozpoczęło się nasze webinarium "Dzierżawa, sprzedaż, darowizna i dziedziczenie nieruchomości rolnych". Do studia w Poznaniu, a także naszej wirtualnej sali konferencyjnej zaprosiliśmy prawników-agrarystów, pracowników wiodących polskich uczelni wyższych, a także praktyków.

r e k l a m a

Webinar poprowadziła prof. Aneta Suchoń z UAM w Poznaniu oraz Paweł Kuroczycki, Redaktor Naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Gości i uczestników przywitali prof. dr hab. Tomasz NieborakDziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Rafał Romanowski - Wiceminister MRiRW, Jacek Malicki - Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR oraz prof. dr hab. Roman Budzinowski – Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów, Kierownik Zakładu Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Obrót nieruchomościami rolnymi: jakie są najczęstsze problemy rolników?

r e k l a m a

Nasi goście przedstawili rozwiązania problemów zgłaszanych bardzo często przez rolników, a dotyczących obrotu gruntami rolnymi. Dyskusja toczyła się wokół dzierżawy gruntów rolnych w kontekście ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, obowiązków nabywców nieruchomości rolnych, czyli zarówno kupujących grunty rolne, jak i przejmujących gospodarstwa umową darowizny lub przez dziedziczenie. 

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z UAM w Poznaniu omówiła kwestie związane z nabyciem własności nieruchomości rolnych będących przedmiotem dzierżawy. Wyjaśniła, jakie są obowiązki nabywców nieruchomości rolnych, w tym osób bliskich zbywcy. O warunkach uzyskania zgody KOWR na nabycie i zbycie nieruchomości rolnych mówił Waldemar Micek, dyrektor Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR, radca prawny.
Natomiast dr Joanna Mikołajczyk z Uniwersytetu Łódzkiego przybliżyła zakres zastosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz inne istotne akty prawne związane z nabywaniem i zbywaniem nieruchomości rolnych przez producentów rolnych. Praktyczne uwagi w aspekcie definicji rolnika indywidualnego, gospodarstwa rolnego i rodzinnego przedstawił dr hab. Paweł Blajer z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dr Patryk Bender z UJ w Krakowie omówił natomiast problematykę nabywania i zbywania nieruchomości rolnych przez małżonków. Przybliżył też możliwe konsekwencje, które mogą na tym tle wyniknąć z ustania małżeństwa.

Omówione zostało także prawo pierwokupu i wykupu przysługujące KOWR.

Kwestię ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego a dziedziczenie nieruchomości rolnych i gospodarstw rolnych omówił prof. UPH dr hab. Wojciech Gonet z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Natomiast sankcje za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przybliżył prof. UW dr hab. Paweł Wojciechowski oraz prof. UW dr hab. Adam Niewiadomski.

Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów

Wideo - Wysoki plon mimo stresów. Timac Agro wprowadza innowacyjne biostymulatory

Idź do wideo

Podczas webinarium odbył się także panel dyskusyjny z udziałem ekspertów: Jarosława Sachajki, posła na sejm i wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mariusza Drozdowskiego (zastępcy dyrektora Departament Nieruchomości w MRiRW), Waldemara Micka (dyrektora Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR), Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych i Adama Nowaka, Prezesa Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej.
Głównymi tematami dyskusji była dzierżawa gruntów rolnych w kontekście ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego; obowiązki nabywców nieruchomości rolnych; prawne zasady nabywania gruntów rolnych przez młodych rolników oraz przekazywanie własności nieruchomości osobom bliskim oraz planowane zmiany regulacji prawnych.

Kamila Szałaj
fot. arch. red.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a