Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Fala ognisk ASF w Wielkopolsce. Wirus zaatakował kolejne chlewnie

Fala ognisk ASF w Wielkopolsce. Wirus zaatakował kolejne chlewnie
Wiadomości
Data publikacji 29.07.2022r.

Wirus ASF znów się rozpędza. W tym roku najczęściej atakuje gospodarstwa w Wielkopolsce - polskim zagłębiu trzody chlewnej. Służby weterynaryjne właśnie tam wykryły najnowsze ogniska: 11 i 12. Gdzie dokładnie pojawiła się choroba?

Wirus ASF znów zaatakował w Wielkopolsce

W ostatnich dniach na terenie województwa wielkopolskiego wykryto kolejne dwa ogniska wirusa ASF - 11 i 12 w tym roku. Choroba po raz trzeci zaatakowała na terenie powiatu leszczyńskiego, tym razem w gminie Osieczna, gdzie utrzymywano 110 świń (to już drugie ognisko w tej gminie w tym roku). Wirusa stwierdzono także w gospodarstwie w miejscowości Krzeszkowice w powiecie szamotulskim w stadzie 9 świń.

r e k l a m a

To już 12 gospodarstw, w których przez ASF zlikwidowano w tym roku zwierzęta. Aż siedem z nich znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego.  

Trzecie ognisko w powiecie leszczyńskim, pierwsze w szamotulskim

r e k l a m a

Jak wynika z dotychczasowych danych, ognisko wykryte na terenie gospodarstwa w miejscowości Łoniewo, jest trzecim wykrytym na terenie powiatu leszczyńskiego od czerwca 2022 r. Od początku czerwca średnio co tydzień pojawiają się nowe ogniska ASF. Szczególnie zaniepokojeni są rolnicy z woj. wielkopolskiego, w którym dotychczas wykryto najwięcej zakażeń wirusem. Gospodarstwo, w którym wykryto 11 ognisko wirusa, znajduje się w strefie objętej ograniczeniami III, czyli czerwonej. Natomiast ognisko nr 12 leży na obszarze objętym ograniczeniami II. 

To właśnie od powiatu leszczyńskiego rozpoczęła się walka z wirusem ASF w 2022 r. Przypomnijmy, że ASF poza Wielkopolską, wystąpił w tym roku również na terenach gospodarstw w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim.

Justyna Czupryniak, fot. arch.

Widziałeś już nasze video "AgroUnia: likwidacja małych gospodarstw to plan weterynarii na walkę z ASF"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a