Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Firma z grupy Animex zabierała rolnikom ze stref ASF odszkodowania?

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Firma z grupy Animex zabierała rolnikom ze stref ASF odszkodowania?
Wiadomości
Data publikacji 23.06.2022r.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Agri Plus, należącej do tej samej grupy co Animex Foods. Podejrzewa, że firma zmuszała rolników ze stref ASF do oddawania odszkodowań z ARiMR. Co grozi spółce za te wyłudzenia?

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Agri Plus, organizatorowi tuczu kontraktowego trzody chlewnej. Podejrzewa, że firma, naleząca do grupy Animex Foods pozbawiła hodowców należnej im rekompensaty za obniżone dochody osiągane w strefach ASF.

Czy firma organizująca tucz kontraktowy zabierała rolnikom odszkodowania?

r e k l a m a

Jak czytamy w komunikacie, UOKiK z informacji uzyskanych z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, a potwierdzonych w trakcie postępowania wyjaśniającego i kontroli siedziby spółki wynika, że przedsiębiorca w umowach z dostawcami trzody chlewnej zobowiązuje ich do przekazywania otrzymanego od państwa wsparcia, np. poprzez obniżanie ceny kupowanych świń o kwotę rekompensaty.

W latach 2017-2020 mogło to spowodować pobranie od dostawców około kilkunastu milionów złotych. Z ustaleń Prezesa Urzędu wynika również, że spółka mogła monitorować, którzy rolnicy dostali wsparcie, a następnie pomniejszać ich wynagrodzenia.

Spółce Agri Plus grozi potężna kara

r e k l a m a

Jeśli te zarzuty się potwierdzą, będzie to oznaczało, że spółka Agri Plus stała się faktycznym beneficjentem pomocy publicznej przeznaczonej dla rolników, choć nie była do tego uprawniona.

- To niedopuszczalne działanie, które pozbawia poszkodowanych hodowców należnej im rekompensaty związanej z ASF. W postępowaniu sprawdzimy, czy organizator tuczu trzody chlewnej dopuszcza się praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową.  mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Teraz spółce Agri Plus grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu.

oprac. ksz na podst. UOKIK, fot. Kamila Szałaj

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a