Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Protest rolników: nie możemy dopuścić do likwidacji polskich gospodarstw

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Protest rolników: nie możemy dopuścić do likwidacji polskich gospodarstw
Wiadomości Protesty rolników
Data publikacji 20.07.2021r.

Przez kilka godzin trwał protest rolników z AgroUnii. Pod Piotrkowem Trybunalskim ponad 100 ciągników zablokowały drogi. W ten sposób rolnicy strajkują przeciwko nieudolnej walce rządu z ASF. Jak władza zareagowała na strajk rolników?

Około 150 ciągników rolniczych blokuje drogi. To protest rolników

We wtorek 20 lipca 2021 roku punktualnie o godz. 8.00 rano rozpoczął się protest rolników. Działacze AgroUnii i innych organizacji rolniczych spotkali się na rynku w Srocku (gm. Moszczenica) pod Piotrkowem Trybunalskim. Na drogę krajową nr 12 wyjechało ok. 150 ciągników. Będą blokować przejazdy na terenie gmin Moszczenica i Grabica i wjazd na S8. Część rolników została w Srocku i wyszła na jezdnię z transparentami. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to rejon o wysokiej produkcji trzody chlewnej. A właśnie o świnie i nieudolną walkę z ASF chodzi w dzisiejszej manifestacji. 

r e k l a m a

Gdzie i dlaczego protestują rolnicy – zobacz relację na żywo

Dlaczego rolnicy protestują? 

Od ponad 7 lat ASF rozprzestrzenia się w Polsce. Kolejni ministrowie rolnictwa nie poradzili sobie ze zwalczaniem tej choroby i dziś efekt jest taki, że wirus wdziera się do chlewni w rejonie największej koncentracji produkcji świń. Zagrożone są powiaty m.in. piotrkowski i żuromiński. Do tej pory setki gospodarstw upadły, bo nie podniosły się po wybiciu świń. 

r e k l a m a

Codziennie upadają setki gospodarstw rolnych. Rząd niszczy produkcje polskiej żywności. ASF panoszy się po kraju 7 lat, a politycy i urzędnicy biernie się temu przyglądają. Do premiera napisaliśmy kilkadziesiąt oficjalnych pism. Nie odpisał. Dwa razy wyszliśmy go powitać twarzą w twarz. Uciekł. Żądamy NIEZWŁOCZNEGO spotkania z premierem – podkreślają rolnicy związani z AgroUnii.

Kołodziejczak: nie możemy patrzeć jak niszczone jest zagłębie produkcji świń w Polsce

Dzisiejszy protest to, jak mówią przedstawiciele AgroUnii, wojna o wieś.
– To, co się dzieje w kwestii ASF jest oburzające. Dlatego musimy protestować przeciwko trudnej sytuacji hodowców świń, mimo że jest środek lata i trwają żniwa - zapowiadał w rozmowie z nami Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

A czego konkretnie domagają się rolnicy? Przede wszystkim zwiększenia uboju świń w strefach ASF i wzmocnienia wydolności inspekcji weterynaryjnej. Ich zdaniem straty rolników z powodu ASF powinny zostać natychmiast zrekompensowane. Dodatkowo żądają skupu świń ze stref ASF w cenach takich, jak w innych regionach kraju, gdzie ASF jeszcze nie dotarł.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

219,00 zł

Cena regularna 249,00 zł

SPRAWDŹ

Ministerstwo rolnictwa próbuje ostudzić emocje

Przed zapowiadanym protestem rolników rząd próbuje uspokoić nastroje. Dziś o godz. 9.00 w resorcie rolnictwa odbyła się konferencja, na której minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o rozpoczętych pracach nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.

Z kolei wczoraj w Czarnocinie (powiat piotrkowski) odbyło się spotkanie Antoniego Macierewicza, posła PiS z woj. łódzkiego z rolnikami w sprawie ASF. Obiecał, że świnie ze stref ASF zostaną skupione. 

Gdzie i dlaczego protestują rolnicy – zobacz relację na żywo
– Będą przeznaczane na program pomocy żywnościowej prowadzony przez ministerstwo rodziny. Skup zostanie uruchomiony w ciągu dwóch tygodni. Świnie będą skupowane po średniej krajowej cenie. To jest naprawdę wielki kontrakt. Więcej szczegółów przedstawię za tydzień – powiedział Macierewicz.
Rolnicy nie dali wiary jego słowom, zwłaszcza że nie doczekali się odpowiedzi, czy otrzymają odszkodowania za wybite świnie lub ich sprzedaż po zaniżonych cenach. 

Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video "Magazyny pełne, cena zboża nie do przyjęcia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a