Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Gigantyczny protest rolników w Holandii. Ciągniki zablokowały centrum kraju

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Gigantyczny protest rolników w Holandii. Ciągniki zablokowały centrum kraju
Wiadomości
Data publikacji 22.06.2022r.

Nawet 60 tysięcy rolników zablokowało dziś centrum Holandii, protestując przeciwko likwidacji gospodarstw rolnych. W geście solidarności zastrajkowały też dzieci, które do szkół przyjechały traktorami na pedały.

Holenderscy rolnicy powiedzieli: dość! Dziś w południe w centrum kraju przy zorganizowali gigantyczny protest przeciwko rządowym planom redukującym o połowę emisję azotu. By osiągnąć ten cel władze chcą zmniejszyć pogłowie zwierząt o 30 proc.! 

r e k l a m a

60 tysięcy rolników zaprotestowało przeciwko likwidacji gospodarstw

Jak podają organizatorzy, w proteście wzięło udział aż 60 tys. farmerów! Żeby dojechać na miejsce protestu tysiące ciągników wyjechało na autostrady, całkowicie paraliżując ruch w dużej części kraju. 

r e k l a m a

Na traktorach wieźli transparenty z hasłami: „Nie zapominajmy, że nasi rolnicy codziennie dbają o naszą żywność”, „Dumny z bycia rolnikiem” czy „Bez rolników nie ma jedzenia”. 


Film otrzymaliśmy od kierowcy polskiej ciężarówki

"Państwo jest w stanie wojny z rolnikami". Części farmerom grozi utrata gospodarstw

Holenderscy rolnicy są oni wściekli, bo przepisy o redukcji 50 procent emisji azotu do 2030 r., w praktyce doprowadzą do drastycznego ograniczenia liczby gospodarstw hodowlanych w Holandii. W najgorszej sytuacji są farmerzy z regionów położonych w pobliżu rezerwatów przyrody. Oni będą musieli zredukować emisję o 70 proc.! A to oznacza całkowitą likwidację hodowli na 131 takich terenach. 

Wideo - AgroUnia protestuje przeciwko bandyckim marżom

Idź do wideo

Na miejsce protestu nieprzypadkowo wybrali miejscowość Stroe w Geldrii, w centrum kraju. Wieś ta znajduje się w pobliżu znanego rezerwatu przyrody położonego w rejonie o silnej koncentracji produkcji rolnej. Tak więc plany holenderskiego rządu dotyczące azotu będą miały szczególnie niekorzystny wpływ na działalność tamtejszych rolników.

Jednym z nich jest 25-letni hodowca bydła z Haarle w Overijssel. Prowadzi on gospodarstwo już w trzecim pokoleniu. Jego farma znajduje się 1,2 kilometra od rezerwatu przyrody. Obawia się, że konsekwencje rządowych pomysłów ograniczających azot doprowadzą do upadku jego fermy.  

Farmerzy są też oburzeni niejasnością przepisów, bo nie otrzymali informacji,  jakie środki mogą podjąć, by zmniejszyć emisję amoniaku ze swoich gospodarstw. 

- Państwo jest w stanie wojny z rolnikami. Chce nam zabrać naszą ziemię i majątek – powiedział Bart Kemp, lider organizacji rolników Agractie.


Dzieci też protestują: masowo przyjechały do szkoły traktorami na pedały

Protesty rolników spowodowały korki nie tylko na autostradach. Długie rzędy traktorów stały też w wielu szkołach. Dzieci zorganizowały w nich własny protest, przyjeżdżając na swoich gokartach i traktorach na pedały. Na pojazdach umieścili tabliczki z napisami typu: „Tato! Czy nadal mogę być rolnikiem?”

Kamila Szałaj, fot. główne screen z filmu NU

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a