Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Innowacje w rolnictwie – suszę z kosmosu widać wcześniej

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Innowacje w rolnictwie – suszę z kosmosu widać wcześniej
Wiadomości Susza
Data publikacji 07.04.2021r.

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego rozmawiano o innowacjach. Nie mogą się one odbywać bez dostępu do Internetu.

Innowacje w rolnictwie

Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, zastępca przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, mówił, iż w Polsce jest obecnie realizowany z Funduszu Spójności największy w Europie program dostępu do szerokopasmowego Internetu.

r e k l a m a

3 mln gospodarstw z dostępem do szybkiego internetu

Do tej sieci zostanie podłączonych łącznie 3 mln domów. Dofinansowanie z unijnego budżetu wynosi 4 mld zł; 70% tej inwestycji jest realizowane na obszarach wiejskich w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców. Na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego Internetu w nowej perspektywie finansowej będzie przeznaczonych łącznie 11 mld zł. Mają być do niej przyłączone wszystkie budynki w Polsce – przekonywał Marek Zagórski.

r e k l a m a

Susza monitorowana z kosmosu

Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Innowacji w KOWR, mówił, iż Polska jest pierwszym krajem, który chce poprzez satelity monitorować suszę, wymoknięcia i wymarznięcia.

Planujemy zastosować tutaj nową formułę prawa zamówień publicznych partnerstwa innowacyjnego. W KOWR mamy już wybranego doradcę prawnego. Pomoże nam wybrać firmę, która będzie wykonywała obrazowanie. Jest już też podpisany przetarg na inżyniera kontraktu – relacjonował Balcerowicz.

Jak tłumaczył, w monitoringu chodzi o to, by uzyskać obraz każdej działki. Satelity szybciej niż oko ludzkie zauważą, co dzieje się na danej działce. Pokazał to program pilotażowy, który KOWR prowadzi na wybranych działkach od ponad półtora roku. Jak tłumaczył Balcerowicz, satelity pokazały suszę półtora miesiąca wcześniej, niż było to widać po uprawach.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Koszulka dziecięca ze zwierzętami – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Koszulka dziecięca ze zwierzętami – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

29,99 zł

Cena regularna 39,99 zł

SPRAWDŹ

Kto na tym skorzysta? W pierwszej kolejności komisje szacujące straty

Na pierwszym etapie wprowadzania tego monitoringu chcemy pomagać komisjom szacującym straty. Docelowo ma być to narzędzie powszechne, z którego będą mogli korzystać także rolnicy. We wprowadzeniu go do powszechnego stosowania mają pomóc środki pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy oraz Planu Strategicznego – wyjaśniał dyrektor departamentu innowacji.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Szymańska

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a