StoryEditorWiadomości rolnicze

Integrowana ochrona roślin nie ma dla nich tajemnic

08.06.2015., 14:06h
Rafał Mikulski, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, zwyciężył w organizowanym w tej szkole Konkursie Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roś­lin. Brali w nim udział uczniowie z 17 szkół.   

„Integrowana ochrona roślin jest sposobem ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polegającym na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Integrowana ochrona roślin wykorzystuje w pełni wiedzę o organizmach szkodliwych dla roślin (w szczególności o ich biologii i szkodliwości) w celu określenia optymalnych terminów dla podejmowania działań zwalczających te organizmy, a także wykorzystuje naturalne występowanie organizmów pożytecznych, w tym drapieżców i pasożytów organizmów szkodliwych dla roślin, oraz posługuje się ich introdukcją. Tym samym integrowana ochrona roślin pozwala ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum i w ten sposób ograniczyć presję na środowisko naturalne oraz chroni bioróżnorodność środowiska rolniczego”. Tyle mówi definicja. Jednak ochrona integrowana to przede wszystkim doświadczenie i zbierana przez lata fachowa wiedza i umiejętności.

– Integrowana ochrona to bardzo ważny temat dla produkcji rolnej. Jej tajniki zgłębiają profesjonalni rolnicy. My chcieliśmy uczniom stworzyć narzędzie, które ułatwi zgłębienie wiedzy dotyczącej ochrony roślin. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić taki konkurs – mówi Dagmara Hermann, jedna z pomysłodawczyń wydarzenia.

Konkurs został starannie przygotowany. Pomocy w jego przeprowadzeniu udzielili specjaliści z Kujawsko-Pomorskiego ODR oraz naukowcy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego  w Bydgoszczy i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Podzielony był on na dwa etapy. Najpierw w szkołach rolniczych przeprowadzono kwalifikacje do rundy finałowej, która rozgrywana była pod koniec maja w Bydgoszczy. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 17 szkół rolniczych. Do finału dostali się uczniowie 10 z nich.

Etap finałowy był trudny i składał się z trzech części. Uczniowie mogli poczuć smak tego, co czeka ich, jeśli po maturze wybiorą dalsze kształcenie na uniwersytecie rolniczym. Komisja składała się z nauczycieli akademickich i naukowców pracujących na co dzień w PIORiN. Najpierw trzeba było poradzić sobie z pisemnym testem, który składał się z 30 pytań. Potem 9 uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki, przystąpiło do części praktycznej. W niej między innymi trzeba było rozpoznać gatunki chwastów oraz zdiagnozować choroby występujące na roś­linach, a także przedstawić zasady i warunki ich ewentualnego zwalczania. Nie zabrakło także sprawdzianu z techniki rolniczej. Miał bardzo profesjonalny charakter. Jeden ze sponsorów, firma Agroland ze Śmielina, dostarczyła ciągnik marki Claas i opryskiwacz firmy Gaspardo. Dzięki temu możliwe było sprawdzenie praktycznych umiejętności uczniów związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin.

Kilkugodzinne zmagania wyłoniły zwycięzcę. Rafał Mikulski przyznaje, że konkurs był trudny i wymagał specjalnego przygotowania.

– Spędziłem sporo czasu na nauce. Aby poszerzyć zakres swojej wiedzy, chodziłem na wykłady na UTP w Bydgoszczy. Uczelnia daje nam możliwość podpatrywania, jak uczą się studenci rolnictwa. Najtrudniejsze dla mnie było rozpoznawanie gatunków roślin oraz diagnozowanie chorób. Po maturze zamierzam kontynuować naukę na uczelni rolniczej. Myślę o Poznaniu lub Bydgoszczy. Prawdopodobnie wybiorę biotechnologię. Oczywiście pochodzę z rodziny rolniczej. Mój tata w podbydgoskim Osielsku prowadzi gospodarstwo. Mamy 40 ha ziemi i specjalizujemy się w produkcji mleka. Utrzymujemy 10 krów – powiedział nam zwycięzca. 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, jak na warunki dużego ośrodka miejskiego, jakim jest Bydgoszcz, to szkoła wyjątkowa. Prowadzi kształcenie o profilu technik agrobiznesu, technik ogrodnik, technik rolnik, technik weterynarii oraz technik architektury krajobrazu. Sporą popularnością cieszy się zwłaszcza technik weterynarii. Znaczną grupę stanowią uczniowie pochodzący z Bydgoszczy i niezwiązani z obszarami wiejskimi. Wszystko dlatego, że technikum daje doskonałe przygotowanie do dalszych wyższych studiów weterynaryjnych. W przyszłości umożliwia to otwarcie własnego gabinetu i leczenie miejskich zwierząt, takich jak psy, koty czy chomiki.

Organizacja konkursu możliwa była także dzięki pozyskaniu sponsorów. Patronem głównym była firma Bayer Crop Science, która ufundowała sprzęt elektroniczny. Nagrody zwycięzcom w postaci fachowej prasy przekazało również Polskie Wydawnictwo Rolnicze, wydawca „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, który był patronem medialnym konkursu.

 

Tomasz ŚLĘZAK 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 15:58