Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Izby rolnicze domagają się skupu interwencyjnego kukurydzy na bioetanol

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Izby rolnicze domagają się skupu interwencyjnego kukurydzy na bioetanol
Wiadomości Kukurydza
Data publikacji 16.01.2023r.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa, wicepremiera Henryka Kowalczyka o pilne wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy od rolników. Samorządowcy proponują, aby skupione ziarno zagospodarował PKN Orlen do produkcji bioetanolu.

Rolnicy chcą, by Orlen kupił ziarno

Zdaniem samorządowców takie rozwiązanie mogłoby częściowo zmniejszyć zależność naszego kraju od ropy naftowej, a rolnikom zapewnić nie tylko zwrot kosztów poniesionych na uprawę, ale także należny dochód. Według nich należy wzmocnić w Polsce inwestycje w zakłady przetwarzające kukurydzę na bioetanol, a są ku temu dwa bardzo ważne powody: po pierwsze, produkt uboczny z przetwórstwa kukurydzy na bioetanol jest doskonałym źródłem cennej paszy w produkcji zwierzęcej, a po drugie – jego produkcja mogłaby przyczynić się do zmniejszenia skali importu białka w naszym kraju.

r e k l a m a

Dramat producentów na wschodzie kraju

Sytuacja producentów kukurydzy na ścianie wschodniej jest dramatyczna – zaznaczają samorządowcy z Lubelszczyzny. Kukurydza stoi na polach, ponieważ nikt nie chce jej kupić – skupujący zaopatrzyli się w ziarno z Ukrainy. Warunki pogodowe sprawiają, że kukurydza traci na jakości, zagospodarowanie takiej kukurydzy do produkcji bioetanolu poprzez spółkę Orlen byłoby ratunkiem dla rolników.

Będzie cło na import kukurydzy z Ukrainy?

Wiceminister Janusz Kowalski zapowiedział w Sejmie 12 stycznia br. , że 30 stycznia na posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa UE będzie dyskutowany polski wniosek w sprawie przywrócenia ceł na import kukurydzy z Ukrainy. Polska buduje w tej sprawie koalicję państw. Przypomnijmy, iż handel produktami rolnymi z Ukrainą zliberalizowano na mocy Rozporządzenia PE i Rady do 5 czerwca br. włącznie.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a