Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak rolnik ma złożyć wniosek o pomoc suszową na nowych zasadach?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Jak rolnik ma złożyć wniosek o pomoc suszową na nowych zasadach?
Wiadomości Susza
Data publikacji 22.10.2020r.

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez tegoroczną suszę rolnicy mogą składać tylko do końca listopada. Co ważne: można to zrobić jedynie przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”.

Skąd pobrać aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”?

Aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą”, która jest dostępna na stronie internetowej: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/.

Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą profilu zaufanego, który trzeba założyć. Wprowadzane przez rolnika dane są automatycznie weryfikowane z danymi:

  • ARiMR w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
  • Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

r e k l a m a

Jak zgłaszać szkodę przez aplikację?

Aplikacja jest kompatybilna z danymi dotyczącymi upraw i zwierząt zgłoszonych do ARiMR. Zgłaszając szkodę suszową, rolnik wybiera z upraw zgłoszonych do ARiMR we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. Z kolei dane o liczbie zwierząt z IRZplus umożliwią wyliczenie wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej. Po weryfikacji danych wprowadzonych przez rolnika i uzupełnieniu informacji z ARiMR, IUNG i IERiGŻ, aplikacja określa obszar upraw dotkniętych suszą oraz maksymalny poziom strat.

Jeśli rolnik wprowadzi do aplikacji jako poszkodowane przez suszę uprawy, które zgodnie z monitoringiem prowadzonym przez IUNG, nie objęto suszą, aplikacja je odrzuci. Aplikacja nie przyjmie także wyższego poziomu strat w danej uprawie niż ten określony przez IUNG.

W jaki sposób generowane są protokoły szacowania szkody?

Jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, aplikacja generuje automatycznie protokół oszacowania szkód i przekazuje go do zatwierdzenia wojewodzie. Jeśli straty w gospodarstwie są niższe niż 30%, aplikacja odrzuca protokół, podając informację, iż „Ustalony w protokole poziom strat poniżej 30% nie spełnia wymogów do ubiegania się o pomoc publiczną”.

Wojewoda skontroluje na miejscu 5% wniosków wytypowanych losowo przez aplikację. Po zatwierdzeniu przez niego protokołu strat, rolnik będzie mógł poprzez aplikację złożyć do ARiMR wniosek o ewentualną pomoc.

Rolnik może kilkukrotnie uzupełniać straty w poszczególnych uprawach do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym.

Ponadto w aplikacji uruchomiono dodatkową funkcję umożliwiającą wycofanie wniosku lub anulowanie podpisu złożonego na wysłanym wniosku, o ile wniosek ten nie przetworzono, tzn. nie wygenerowano protokołu oszacowania strat lub kalkulacji z dokonanych przez aplikację wyliczeń.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Szymańska

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a