StoryEditorUE

Jak UE mam pomagać rolnictwu w kryzysie wywołanym przez koronawirusa?

02.04.2020., 09:04h
Ministrowie rolnictwa krajów UE dyskutowali na temat wpływu pandemii COVID-19 na sektor rolny. W imieniu przebywającego na kwarantannie ministra rolnictwa i rozwoju wsi polskie postulaty przedstawiła Anna Moskwa.

Konferencja z udziałem ministrów rolnictwa i innych UE

Uczestnicy wideokonferencji, w której stronę polską reprezentowała Anna Moskwa z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zwrócili uwagę na konieczność zachowania wspólnego rynku, a zwłaszcza swobodnego przepływu towarów, w tym żywności.

Polskie postulaty - jakie są i czego dotyczą?

Polska zgłosiła postulat o uruchomienie pełnego zestawu działań interwencyjnych na dotkniętych rynkach rolnych, w tym interwencji na rynku wołowiny i mleka.

Uważamy, że konieczne jest uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia i rozszerzenie listy produktów objętych interwencją. W odniesieniu do organizacji producentów owoców i warzyw oraz programów operacyjnych należy zwiększyć pomoc UE na działania kryzysowe oraz zawiesić wymogi dotyczące minimalnej wartości i ilości produkcji sprzedanej.

Będzie pomoc dla rolników z budżetu Unii Europejskiej?

Ponadto Polska wnioskuje o pomoc z budżetu UE, tj. uruchomienie rezerwy kryzysowej na rekompensaty dla sektorów szczególnie dotkniętych sytuacją związaną z COVID-19.

Polska strona domaga się także bardziej elastycznego podejścia do zarządzania unijnymi środkami, w tym: kierowania środków na podtrzymanie płynności finansowej gospodarstw (finansowanie kredytów obrotowych) oraz umożliwienia przeznaczenia niewykorzystanych środków z PROW 2014–2020 na ratowanie podmiotów sektora rolno-spożywczego.

Więcej uproszczeń dla rolnika i mniej kontroli

Zgłosiliśmy również postulat stosowania maksymalnych uproszczeń we wdrażaniu pomocy, czyli ograniczenia kontroli na miejscu, zwiększenia i wcześniejszych zaliczek nawet mimo niezakończonych kontroli. Nasze postulaty obejmują też m.in. zwiększenie do 500 euro kwoty należności, która uprawnia do zaprzestania odzyskiwania środków od beneficjenta oraz zawieszenia zasady anulowania zobowiązań zgodnie z regułą n + 3.

Państwa UE apelowały o rozwiązanie problemu z podróżami pracowników sezonowych. Może on mieć poważne konsekwencje w sektorach owoców i warzyw, ale i produkcji zwierzęcej.

Komisja Europejska otwarta na zmiany w PROW

Komisarz Janusz Wojciechowski zapewnił, że KE analizuje przedstawione postulaty. W odniesieniu do instrumentów rynkowych zwrócił uwagę, że na razie jest na nie za wcześnie, konieczny jest pełny obraz sytuacji, ale KE jest otwarta na pracę w tym obszarze. W zakresie systemu kontroli wyjaśnił, że są one niezbędne, gdyż rolnictwo jest wspierane ze środków publicznych.

Komisja Europejska jest otwarta na zmiany w PROW, które pozwolą zagospodarować niewykorzystane środki na wsparcie dla rolników dotkniętych przez pandemię. Zapowiedziała także przygotowanie w najbliższym czasie wytycznych dotyczących przepływu pracowników sezonowych.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 13:57