Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak wysokie składki na ubezpieczenie będzie musiał zapłacić rolnik za pracownika sezonowego?

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Jak wysokie składki na ubezpieczenie będzie musiał zapłacić rolnik za pracownika sezonowego?
Wiadomości Polska
Data publikacji 19.03.2018r.

Koniec z umowami o dzieło na prace sezonowe w rolnictwie. Rząd chce, aby rolnicy zawierali umowy o pomocy przy zbiorach z pracownikami sezonowymi, którzy od teraz będą według prawa „pomocnikiem rolnika”. Rolnicy będą musieli za nich płacić m.in. składki na ubezpieczeni zdrowotne czy macierzyńskie. Polscy rolnicy zapłacą za to dodatkowo ok. 350 mln złotych rocznie!

Ustawa o pomocniku rolnika przyjęta przez rząd

We wtorek, 6 marca 2018 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe regulacje obejmą tych rolników, którzy korzystają ze dodatkowej pomocy pracowników jedynie przy zbiorach owoców i warzyw. W kształcie zaproponowanym przez rząd, nowe prawo nie będą dotyczyć chociażby osób pomagających w gospodarstwach nastawionych na produkcję mleka czy bydła mięsnego.

W przypadku prac sezonowych polegających na zbiorach owoców i warzyw, rolnicy przeważnie zawierają z pracownikami umowy o dzieło. A te nie są oskładkowane, czyli według rządu, nie zabezpieczają osób pracujących przy zbiorach i nie przystają do charakteru prowadzonej pracy. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowe przepisy mogą dotyczyć około 500 tys. osób wykonujących prace sezonowe.

Umowa o pomocy przy zbiorach – nowy rodzaj umowy dla rolników 

Dlatego gabinet Mateusza Morawieckiego zaproponował wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej, zawieranej pomiędzy rolnikiem a osobą pomagającą przy zbiorach, czyli pomocnikiem rolnika. Na tego rodzaju kontrakt będzie można zatrudnić również osobę przebywającą w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę.

W ramach umowy o pomocy przy zbiorach pomocnik rolnika będzie miał wykonywać wyłącznie czynności związane ze zbiorem owoców lub warzyw, ich sortowaniem czy przygotowaniem do sprzedaży.

Zgodnie z projektem ustawy, zbiór owoców i warzyw obejmuje takie czynności jak: zrywanie owoców lub warzyw np. zrywanie truskawek oraz papryki i pomidorów, wycinanie pieczarek, zbieranie cebuli.

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie mogła zostać zawarta maksymalnie na 120 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Co istotne, w przypadku umowy o pomocy przy zbiorach rolnik nie będzie musiał stosować przepisów o minimalnej stawce godzinowej i minimalnym wynagrodzeniu.

Rząd w swojej projekcie ustawy, określił, że rolnik musi zgłosić pomocników do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy.

Jakie będą koszty składek na ubezpieczenie pomocnika rolnika

Zgodnie z proponowanym prawem, gospodarz będzie musiał opłacać za pomocnika rolnika składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w ograniczonym zakresie oraz w pełnym zakresie ubezpieczenie zdrowotne.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie pomocnika rolnika wyniesie 42 zł miesięcznie, natomiast miesięczna składka za ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 132 złote.

Składkę na ubezpieczenie społeczne za pomocnika rolnika za dany miesiąc, rolnik będzie musiał opłacić do 15 dnia następnego miesiąca. 

 Jak wysokie składki na ubezpieczenie za pomocnika rolnika?

  • Rolnik za pomocnika rolnika będzie musiał miesięcznie odprowadzić łącznie 174 złote składek.

Rolnik będzie musiał przygotować PIT-a za każdego pomocnika rolnika 

Dodatkowo rząd chce, żeby dochody pomocnika rolnika były opodatkowane, co oznacza że rolnik do końca lutego następnego roku podatkowego będzie musiał wysłać do urzędu skarbowego formularz PIT-8C, w którym muszą się znaleźć informacje o przychodach pomocnika rolnika osiągniętych z tytułu zawartej.

Rząd: nowe prawo przyczyni się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych rolników

O ironio, w uzasadnieniu do projektu ustawy, rząd wpisał, że nowe regulacje mają przyczynić się do… zmniejszenia obciążeń administracyjnych rolników! Dopiero w ocenach skutków regulacji, które niewiele osób czyta, przyznano, że obciążenie administracyjne rolników będzie mniejsze względem przedsiębiorców, ale jednak większe w porównaniu do sytuacji, gdy gospodarze zatrudniali pracowników do prac sezonowych na podstawie umowy o dzieło.

Znaczne ograniczenie obowiązków rolnika o charakterze administracyjnym w stosunku do obowiązków związanych z zatrudnianiem pracowników sezonowych w innych sektorach gospodarki. Można się jednocześnie dopatrywać zwiększenia obowiązków administracyjnych w odniesieniu do stosowanych dotychczas umów o dzieło, co jednak w większości nie było prawidłowym rozwiązaniem – przyznaje rząd w ocenach skutków regulacji do projektu ustawy 

Dodatkowe koszty dla rolników i więcej etatów dla KRUS i NFZ 

Rząd liczy, że dzięki wprowadzeniu nowych regulacji znacznie zwiększą się dochody państwa. Każdego roku ma to być dla 381 mln złotych więcej, z czego najwięcej bo aż 265,8 mln zł otrzyma NFZ w ramach ubezpieczeń zdrowotnych.

Przy okazji, rządzący już zaplanowali zwiększenie liczby etatów w administracji publicznej o 100 urzędników w KRUS i 36 kolejnych w NFZ.  

Jeszcze nie wiadomo kiedy nowe prawo wejdzie w życie. Ale jest duże prawdopodobieństwo, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze przez sezonem 2018 roku.

Paweł Mikos

Fot. Pixabay 

Widziałeś już nasze video "Żniwa 2021 – Jaki plon dała pszenica na Podlasiu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a