Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka będzie pogoda latem? Długoterminowa prognoza Józefa Gorella

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Jaka będzie pogoda latem? Długoterminowa prognoza Józefa Gorella
Wiadomości Pogoda
Data publikacji 30.06.2020r.

Józef Gorell – emerytowany rolnik z Cieszyna w gminie Sośnia, meteorolog pasjonat przewiduje, że tegoroczne lato zapowiada się na bardzo zmienne: upały szybko będą przechodzić w chłodne dni. Żniwa powinny być w miarę spokojne, tylko lokalnie z burzami, gradem i silnym wiatrem.

Wiosna pod znakiem suszy i burz

Wiosną tego roku wystąpiły susza, intensywne opady deszczu, burze z gradem i nawałnicami oraz przymrozki, czyli czynniki klimatyczne, które przewidywałem. Pojawiły się też efekty klimatyczne okolicy nowiu i pełni. Przed pełnią 7 maja wystąpiły intensywne opady deszczu, podobnie było 22 maja po nowiu i 5 czerwca po pełni. Tegoroczna wiosna była wyjątkowo chłodna.

Lato nie będzie takie gorące

r e k l a m a

Z kolei tegoroczne lato zapowiada się na bardzo zmienne: upały szybko będą przechodzić w chłodne dni. Żniwa powinny być w miarę spokojne, tylko lokalnie z burzami, gradem i silnym wiatrem. Od 10 sierpnia z każdym tygodniem oraz we wrześniu i w październiku coraz więcej opadów deszczu.

Lipiec:

  • min. temp. 3 do 22 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 17 do 35 stopni Celsjusza

Początek lipca nadal z opadami deszczu, lokalnie z burzami i gradem, w trakcie burz silny porywisty wiatr i chłodno. Pod koniec dekady więcej słonecznych dni i cieplej – do 32°C. Druga i trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, dużo słonecznych dni i nadal przeplatanka dni chłodnych z gorącymi. W trzeciej dekadzie pojawi się więcej burz z gradem i silnym porywistym wiatrem, lokalnie z nawałnicami. Koniec lipca, początek sierpnia znaczne ochłodzenie, w drugiej połowie miesiąca wystąpią lokalnie intensywne mgły. W rejonach centralnych i zachodnich na słabych gruntach lokalnie wystąpi susza.

Sierpień:

r e k l a m a

  • min. temp. 8 do 20 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 15 do 32 stopni Celsjusza

Początek sierpnia nadal suchy i chłodny. W północnych i wschodnich rejonach Polski niewielkie opady deszczu. Po pełni Księżyca, czyli od 3 sierpnia, będzie przybywać frontów niżowych, które od 6 sierpnia będą przynosić coraz więcej opadów deszczu. Od 10 sierpnia opady mogą być intensywne z burzami i gradem, lokalnie z nawałnicami. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1–2-dniowe rozpogodzenia. W trzeciej dekadzie ponownie burze z gradem, silnym wiatrem. Opady deszczu będą lokalnie intensywne o charakterze ciągłym, miejscami może spaść do 40–50 litrów na metr kwadratowy. Największe opady wystąpią w południowo-wschodnich rejonach Polski. Koniec sierpnia chłodno z kilkoma słonecznymi dniami.

Wrzesień:
  • min. temp. 2 do 16 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 8 do 28 stopni Celsjusza

Początek września słoneczny. Po pełni Księżyca od 3 września spływ aktywnych frontów niżowych lokalnie z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wystąpią burze z gradem i z silnym wiatrem. Druga dekada września przyniesie mniej opadów, więcej słonecznych dni z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Koniec dekady więcej opadów z silnym porywistym wiatrem. Trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z aktywnymi frontami niżowymi, z silnym wiatrem do 100 km/h z intensywnymi opadami deszczu, sporadycznie wystąpią burze. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1–3-dniowe rozpogodzenia.

Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl

Józef Gorell
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a