Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka będzie zima 2019/2020? SPRAWDŹ prognozę pogody IMGW

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Jaka będzie zima 2019/2020? SPRAWDŹ prognozę pogody IMGW
Wiadomości Pogoda
Data publikacji 24.11.2019r.

Niektóre prognozy pogody mówiły, że czeka nas zima trzydziestolecia. Polskę miało skuć lodowe piekło. Czy tak będzie rzeczywiście? Czy będą białe święta? Gdzie i kiedy zmrozi? IMGW opracowało prognozę pogody na zimę 2019/2020.

Krystyna Pianko-Kluczyńska i Krystyna Konca-Kędzierska we współpracy z Agnieszką Harasimowicz, czyli specjalistki z  Pracowni Prognoz Długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) opracowało prognozę długoterminową na zimę 2019/2020.  

r e k l a m a

IMGW przewiduje ciepły i mokry grudzień 

Według prognozy IMGW między bajki można włożyć przewidywania, że czeka nas zima trzydziestolecia. 

r e k l a m a

W grudniu w większości kraju temperatura powietrza będzie powyżej normy, a ta w grudniu według normy wynosi od -2°C do 2°C. 

– Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80% – przewidują eksperci z IMGW. 

Z kolei temperatur w normie lub nieznacznie poniżej normy można spodziewać się na Nizinie Szczecińskiej, w południowej Lubelszczyzny oraz lokalnie dla Dolnego Śląska i Górnego Śląska oraz dla Warmii. 

Zdaniem synoptyków IMGW czeka nas mokry grudzień, większość kraju czekają opady powyżej normy lub w normie. Na północy i wschodzie kraju można mieć nawet ponad 20 dni, kiedy wystąpią opady. 

 

Józef Gorell prognozuje śnieżne święta Bożego Narodzenia

Z kolei Józef Gorell, emerytowany rolnik, który hobbistycznie zajmuje się prognozowaniem pogody, przewiduje, że na początku grudnia czeka nas niewielki mróz oraz opady deszczy ze śniegiem. Natomiast w okolicy Świąt Bożego Narodzenia powinny wystąpić opady śniegu oraz mróz do -10°C.

Więcej na ten temat w artykule: 

Ciepły listopad i mroźny grudzień – długoterminowa prognoza pogody Józefa Gorella

 

Tę prognozę Józef Gorell powtórzył również ostatnio w programie Dzień Dobry TVN. 

Można zobaczyć tu: Meteorolog samouk przepowiada białe święta

Meteorolog samouk przepowiada białe święta

Mroźny styczeń 

Eksperci z IMGW przewidują, że temperatury w styczniu 2020 roku będą poniżej normy. Dotyczy to zwłaszcza północo-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych. A norma dla średniej temperatury dobowej w styczniu to -4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum

IMGW prognozuje, że zarówno suma opadów, jak i liczba dni z opadami w styczniu w większości kraju będzie w normie lub nawet powyżej normy. Najczęściej opady mogą wystąpić w południowo-wschodniej Polsce. Tam może być nawet powyżej 18 dni z opadami. 

 

Luty mroźny na południu i ciepły na Pomorzu i Warmii

Instytut podaje, że średnia dobowa temperatura powietrza w lutym mieści się w przedziale od -3°C do 2°C. IMGW twierdzi, że luty 2020 roku będzie chłodniejszy niż norma w południowej części Polski. Z kolei na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu temperatury mają być wyższe niż norma dla lutego. 

Opady będą zbliżone do normy, a jedynie na Pomorzu Wschodnim oraz Warmii może mniej padać. Z kolei najczęściej opady mogą występować na wschodzie kraju. 

 

Marzec ciepły na Lubelszczyźnie, Warmii oraz Pomorzu

Z prognoz długoterminowych IMGW wynika, że w marcu w większości kraju średnie temperatury będą oscylować w granicach normy, która wynosi od 1°C do 5°C dla niemal całej Polski oraz od 0°C do 3°C dla Kaszub i północno-wschodniej Polski.

Z kolei temperatur wyższych niż przewiduje norma mogą spodziewać się mieszkańcy Lubelszczyzny, Pomorza Wschodniego oraz Warmii

W przypadku opadów na zachodzie kraju opady powinny być w normie, co oznacza od 12 do 18 dni z opadami. Natomiast wschodnia część kraju powinna spodziewać się większej liczby dni z opadami niż wynika to ze średniej, która dla tego regionu wynosi 16 dni.

Mroźny styczeń i luty – SPRAWDŹ prognozę pogody IMGW na zimę  

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a