Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka będzie zima 2020? Prognoza pogody Józefa Gorella

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Jaka będzie zima 2020? Prognoza pogody Józefa Gorella
Wiadomości pogoda
Data publikacji 03.01.2020r.

W drugiej dekadzie stycznia czekają nas mrozy nawet do –15°C. Równie mroźna będzie druga dekada lutego. Jednak pomiędzy okresami mrozu należy się spodziewać także wysokich temperatur powyżej +10°C. Tak przewiduje Józef Gorell. Czy czeka nas zimą stulecia?

Czy sprawdziły się przewidywania dotyczące jesieni?

– Prognoza jesieni w większości się sprawdziła. Ciepły październik i intensywne opady w drugiej dekadzie listopada – wyjaśnia Józef Gorell, emerytowany rolnik z Cieszyna w gminie Sośnia i meteorolog pasjonat.

r e k l a m a

– W nawiązaniu do oddziaływań grawitacyjnych kilka przykładów: 2 dni przed nowiem w październiku trzęsienie ziemi w Indonezji, 2 dni przed pełnią 10 listopada trzęsienie ziemi we Francji, później od pełni intensywne opady w całej Europie. Nasuwa się pytanie, czy to dzieło przypadku? Nie. To dzieło grawitacji. Jeden front niżowy może nieść miliony lub miliardy ton wody, na które oddziałuje grawitacja – dodaje. 

 

r e k l a m a

Zimą co kilka dni będzie zmieniać się pogoda

W następnych miesiącach czeka nas więcej opadów deszczu i śniegu oraz nieustannie, co kilka dni, zmieniające się uwarunkowania pogodowe. Najbardziej mroźne okresy nastąpią w połowie stycznia i w połowie lutego. Później, od pełni w marcu, należy spodziewać się intensywnych opadów w całej Europie. Z kolei w połowie kwietnia wystąpią przymrozki od –4°C do –8°C. Cały okres zimowy pod znakiem opadów w rejonach północnych i wschodnich. Czekają nas też duże różnice temperatur między rejonami północno-wschodnimi a południowo-zachodnimi – przewiduje Józef Gorell.        

W styczniu 2020 roku mroźna będzie druga dekada

Początek stycznia z dużymi wahaniami temperatur. Tereny północno-wschodnie i podgórskie – spadki temperatur do –10°C. Rejony południowo-zachodnie znacznie cieplejsze – do 10°C. Cała pierwsza dekada z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Opady lokalnie mogą być intensywne. Wiatr zmienny, okresami silny, porywisty do 100 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. 

Druga dekada stycznia ze znacznie większym mrozem – w trakcie rozpogodzeń miejscami spadki temperatur do –15°C. Wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Gdzieniegdzie pojawią się mgły i zamglenia. Wiatr słaby, umiarkowany. 

Trzecia dekada już bardzo ciepła – lokalnie do 12°C w ciągu dnia. Noce z przymrozkami. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr silny, porywisty, południowo-zachodni do 100 km/h. Cały miesiąc największe opady w rejonach północnych i wschodnich. 

  • Temperatura min. od –15 do 5°C
  • Temperatura maks. –2 do 12°C

 

Na początku lutego +12°C, a w połowie miesiąca spadek do –13°C

Początek lutego nadal ciepły (do 12°C) z opadami deszczu, lokalnie intensywnymi, z silnym, porywistym wiatrem. Później z każdym dniem coraz chłodniej. Pod koniec pierwszej dekady opady deszczu ze śniegiem, w górach – śniegu. 

Druga dekada znacznie mroźniejsza, miejscami spadki temperatur do –13°C. Opady śniegu, największe w rejonach północnych i południowo-wschodnich. Porywisty wiatr z północnego wschodu może powodować lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. 

Początek trzeciej dekady nadal mroźny z opadami śniegu, później z opadami deszczu ze śniegiem oraz z porywistym wiatrem. Pod koniec miesiąca w rejonach południowo-zachodnich znaczne ocieplenie.

  • Temperatura min. od –13 do 3°C
  • Temperatura maks. od 2 do 12°C

 

Nawet pod koniec marca 2020 roku możliwy mróz

Początek pierwszej dekady marca z niewielkim mrozem, w ciągu dnia do 8°C z opadami deszczu ze śniegiem. Pomiędzy przechodzącymi frontami kilka dni słonecznych. Wiatr silny, porywisty. 

Początek drugiej dekady z dynamiczną pogodą, spływ chłodnego powietrza z północy i równocześnie ciepłego powietrza z południa – taka mieszanka pogodowa przyniesie intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz w górach samego śniegu. Opady wystąpią w całej Europie, z silnym porywistym wiatrem. Lokalnie mogą wystąpić burze. Dopiero pod koniec dekady kilka dni słonecznych, ale z nocnymi przymrozkami. 

Początek trzeciej dekady nadal spływ powietrza chłodnego z północy i ciepłego z południa, co przyniesie w rejonach północno-wschodnich spadki temperatur nocą do –8°C. Rejony zachodnie znacznie cieplejsze. Lokalnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pomiędzy przechodzącymi opadami kilka dni słonecznych.

  • Temperatura min. od –10°C do –2°C
  • Temperatura maks. od 2 do 18°C

 

Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl

 

Józef Gorell 
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a