Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka przyszłość czeka rolnictwo? Odpowiedzi podczas Forum Rolników i Agrobiznesu

Jaka przyszłość czeka rolnictwo? Odpowiedzi podczas Forum Rolników i Agrobiznesu
Wiadomości
Data publikacji 14.11.2022r.

Wojna za naszą wschodnią granicą, wysoka inflacja, wahania cen na rynkach rolnych, niekorzystne zjawiska atmosferyczne, Zielony Ład – to tylko niektóre, choć najważniejsze z problemów, z jakimi przychodzi się mierzyć rolnikom. Jak prowadzić gospodarstwa rolne w tych trudnych czasach? Odpowiedzi już 29 listopada, podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu.

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu, organizowanego przez miesięcznik „Top Agrar Polska”, będą dyskutować najlepsi eksperci z kraju i z zagranicy. Forum odbędzie się w Sali Ziemi na terenie MTP w Poznaniu.

r e k l a m a

Debata o stabilności ekonomicznej rolnictwa i agrobiznesu

Forum otworzy debata prowadzona przez Karola Bujoczka, redaktora naczelnego „Top Agrar Polska”. O tym, że regulacje polityczne powinny zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe oraz zagwarantować stabilność ekonomiczną rolnictwa i agrobiznesu, będzie on rozmawiał z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa, wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem oraz reprezentującymi różne opcje polityczne byłymi ministrami rolnictwa: Janem Krzysztofem Ardanowskim, Arturem Balazsem, Markiem Sawickim. W dyskusji udział weźmie też Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa.

To właśnie na zeszłorocznym Forum Henryk Kowalczyk po raz pierwszy publicznie zapowiedział program dopłat 1000 zł do lochy. To również podczas tego wydarzenia eksperci wskazali, że w kraju mamy zaledwie 400 tys. gospodarstw utrzymujących się jedynie z produkcji rolnej. Co powiedzą tym razem?

W debacie, jak co roku, będą mogli zabrać głos także uczestnicy konferencji.

Trzy sesje poświęcone uprawie i technice rolniczej

W odpowiedzi na rosnące koszty produkcji roślinnej w tegorocznym programie znalazły się aż trzy sesje dotyczące uprawy i techniki. Będą skupiały się na takich tematach, jak: oszczędzanie wody i paliwa, utrzymanie zdrowych plantacji przy ograniczonych nakładach na ochronę i nawożenie oraz nowym podejściu do płodozmianu i sposobu uprawy gleby.

Podczas tych sesji praktycznymi wskazówkami podzielą się:

  • prof. UPP Zuzanna Sawińska,
  • prof. Hansgeorg Schönberger oraz Ferenc Kornis – niezależni doradcy agrotechniczni z N.U. Agrar,
  • dr Gera van Os z Uniwersytetu w Wageningen w Niderlandach
  • oraz dr hab. Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu.

r e k l a m a

Jakie tematy będą poruszane podczas sesji "Świnie"?

Nie zabraknie także wykładów dla producentów żywca i mleka. Podczas sesji „Świnie” o tym, co dla produkcji trzody w Europie oznacza zmiana układu sił na świecie oraz Europejski Zielony Ład, powie Marcus Fiebelkorn z Duńskiego Związku Producentów Świń. Do dyskusji o pomysłach na wsparcie sektora „Top Agrar Polska” zaprosił Joannę Czaplę, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w ministerstwie rolnictwa, Aleksandra Dargiewicza, prezesa POLPIG, Bogusława Prałata, prezesa Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń, oraz Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso.

Jakie są perspektywy dla producentów mleka?

Informacjami o perspektywach na rynku mleka podzieli się prof. Andrzej Parzonka z SGGW.

Finaliści redakcyjnego konkursu „Obora na medal” opowiedzą o swoich doświadczeniach w prowadzeniu nowoczesnych obór. Eksperci podyskutują również o zrównoważonej produkcji mleka i konkurencyjności krajowych gospodarstw mlecznych.

Jak będzie kształtować się rynek zbóż i roślin oleistych?

Na tegorocznym Forum nie zabraknie też sesji poświęconej organizacji i zarządzaniu. O optymalizacji produkcji przy uwzględnieniu nowych realiów WPR oraz dopłatach i ekoschematach powie Joanna Czapla z ministerstwa rolnictwa. Z kolei o kształtowaniu struktury produkcji pod kątem dochodu – prof. UPP Benedykt Pepliński.

Podczas tej sesji nie zabraknie również prognoz rynkowych dla zbóż i roślin oleistych oraz zarządzania ryzkiem w poszczególnych uprawach. Tymi informacjami podzielą się Marcin Wroński z KOWR, Adam Stępień z PSPO oraz Marek Reich i Krzysztof Mrówka.

Jak wziąc udział w Forum Rolników i Agrobiznesu?

Szczegółowy dotyczące Forum, program oraz zapisy na wydarzenie znajdują się na stronie www.forum.topagrar.pl. Warto zapisać się już terazm gdyż liczba miejsc jest ograniczona! W razie pytań związanych z rejestracją można zadzwonić pod nr te. 61 869 06 36. 

dr Magdalena Szymańska 
Fot, archiwum

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a