Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie kierunki studiów rolniczych pozwalają łatwo znaleźć pracę?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Jakie kierunki studiów rolniczych pozwalają łatwo znaleźć pracę?
Wiadomości Wywiad
Data publikacji 21.08.2021r.

Trwa druga tura rekrutacji na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O tym, że warto zainteresować się kierunkami studiów oferowanymi przez ten wydział, rozmawiamy z dr. inż. Mirosławem Czechlowskim, prodziekanem ds. studiów.

Jakie kierunki studiów prowadzone są na państwa wydziale?

– Kształcimy studentów na siedmiu kierunkach studiów inżynieryjnych. Są to:

r e k l a m a

  • ekoenergetyka,
  • geotechnologie, hydrotechnika, transport wodny,
  • gospodarka przestrzenna,
  • informatyka stosowana,
  • inżynieria i gospodarka wodna,
  • inżynieria rolnicza,
  • inżynieria środowiska.

Wszystkie kierunki studiów obejmują zarówno pierwszy stopień, czyli studia inżynierskie, jak i drugi stopień, czyli studia magisterskie. Ze względu na to, że studia prowadzone na naszym wydziale mają charakter inżynieryjny, na II stopień z zasady rekrutujemy osoby posiadające już tytuł zawodowy inżyniera. Aczkolwiek w ofercie Centrum Kształcenia Ustawicznego działającego w ramach naszego uniwersytetu znajdują się kursy uzupełniające kompetencje inżynierskie. Ich ukończenie umożliwia osobom nieposiadającym wcześniej tytułu inżyniera rozpoczęcie studiów II stopnia.

Czy absolwenci państwa wydziału łatwo znajdują pracę?

r e k l a m a

– To nie nasi absolwenci szukają pracy, a pracodawcy szukają naszych studentów. Badania przeprowadzone na naszym uniwersytecie wykazały, że 80% studentów już od drugiego semestru studiów I stopnia łączy studia z pracą zawodową.

Z moich doświadczeń wynika, że studenci naszego wydziału w większości przypadków pracują w branżach związanych z kierunkiem studiów. Często zdarza się również tak, że przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm dzwonią do mnie z prośbą, abym przekazał studentom informację, że firma poszukuje nowego pracownika. Proszą też o polecenie jakiegoś dobrego studenta, który mógłby podjąć pracę. Na ogół mam z tym problem, ponieważ większość studentów już gdzieś pracuje.

Czy po ukończeniu studiów absolwenci mogą ubiegać się o uprawnienia zawodowe?

Absolwenci takich kierunków studiów, jak: geotechnologie, hydro­technika, transport wodny, gospodarka przestrzenna, inżynieria i gospodarka wodna oraz inżynieria środowiska, mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Płacisz tylko

9,98 zł SPRAWDŹ

Mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w następujących specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych: inżynieryjnej hydrotechnicznej oraz konstrukcyjno-budowlanej, w ograniczonym zakresie.

Jak przebiega rekrutacja na kierunki studiów prowadzone na wydziale?

– Wszystkie informacje związane z rekrutacją na studia na naszym wydziale można znaleźć na stronie internetowej naszego uniwersytetu: puls.edu.pl w zakładce „Kandydat”. Obecnie trwa już druga tura rekrutacji on-line. Pozwala na rejestrację kandydatów na kierunki studiów, na których są jeszcze wolne miejsca. Ten etap zakończy się 26 sierpnia. Chciałbym dodać, że proces rekrutacji odbywa się za pomocą specjalnego systemu internetowego dostępnego poprzez stronę internetową naszego uniwersytetu. Ta informacja może być istotna dla kandydatów mieszkających w odległych częściach kraju – dokumenty można przesyłać również pocztą.

Niezbędne informacje do zapoznania się z ofertą naszego wydziału znajdują się na naszej stronie internetowej oraz na wydziałowym Facebooku.

50 lat tradycji

Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej ma już ponad 50 lat. W latach 70. ubiegłego wieku nosił nazwę Wydziału Melioracji Wodnych, w 1990 roku zmienił nazwę na Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska, a w 2016 roku na Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej. Po zmianach spowodowanych nową ustawą o szkolnictwie wyższym od 2020 roku wydział jest wydziałem inżynieryjno-technicznym, dwudyscyplinowym i nazywa się Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej.

Rozmawiała Magdalena Szymańska
fot. Unsplash

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a