Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie zmiany w ruchu drogowym weszły od dziś w życie?

Jakie zmiany w ruchu drogowym weszły od dziś w życie?
Wiadomości Policja
Data publikacji 01.06.2021r.

Począwszy z dniem dzisiejszym weszło w życie nowe prawo w zakresie przepisów ruchu drogowego. Pieszy będzie miał większe przywileje. Co jeszcze się zmieniło?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym – pieszy z większymi przywilejami

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

r e k l a m a

Dla kierujących wszelkimi pojazdami mechanicznymi, w tym również pojazdami rolniczymi oznacza to zachowanie jeszcze większego skupienia w obrębie przejść dla pieszych niż zwykle. Teraz kierowca zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Smartfon do kieszeni

r e k l a m a

Nie tylko kierujący muszą się przystosować do nowych przepisów. Te nakładają także obowiązki na pieszych. Przede wszystkim pieszy musi zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Naturalnie także zabrana mu się wtargnięcia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Nowością w przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. Od dziś jest to zabronione.

Zmiana prędkości i odstęp minimalny

Na drogach ekspresowych oraz autostradach wprowadzono wymóg zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami. Ile on wynosi? Ustawodawca założył odległość od poprzedzającego nas pojazdu nie mniejszą niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Zmieniły się także wartości prędkości dopuszczalnych w strefie zabudowanej. Dotychczas był podział na 50 km/h w ciągu dnia i 60 km/h po godz. 23. Zostało to zlikwidowane i całodobowo maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym od 1 czerwca br. wynosi 50 km/h. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Michał Czubak
Fot. arch. M. Czubak

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a