Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Janusz Kowalski został nowym wiceministrem rolnictwa

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Janusz Kowalski został nowym wiceministrem rolnictwa
Wiadomości
Data publikacji 15.09.2022r.

Janusz Kowalski, polityk Solidarnej Polski został mianowany na nowego wiceministra rolnictwa. Zastąpi na tym stanowisku Norberta Kaczmarczyka. Czym będzie zajmować się polityk w resorcie rolnictwa?

W czwartek 15 września 2022 roku premier Mateusz Morawiecki powołał posła Janusza Kowalskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nominacje wręczył mu wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk. Poseł Solidarnej Polski i członek Klubu Parlamentarnego PiS ma pełnić swoją funkcję od piątku 16 września.

r e k l a m a

Jakie obowiązki będzie mieć Janusz Kowalski w ministerstwie rolnictwa?

Z komunikatu resortu rolnictwa wynika, że 43-letni polityk SP został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych. Wcześniej nowy wiceminister rolnictwa był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych (2019-2021), a w a latach  2014-2015 był także wiceprezydentem Opola. Janusz Kowalski ma wykształcenie wyższe: na Uniwersytecie Łódzkim ukończył administrację oraz prawo. 

Nowy sekretarz stano w MRiRW w swoim oświadczeniu majątkowym w rubryce dotyczącej prowadzenia gospodarstwa rolnego wpisał "nie dotyczy". Za to jego dochód to wynagrodzenia z tytułu pracy w Ministerstwie Aktywów Państwowych, sprawowania mandatu posła oraz prawa autorskie. 

AgroUnia: ta nominacja wiceministra rolnictwa to prowokacja 

Działacze AgroUnii uznali nominacje Janusza Kowalskiego na stanowisko wiceministra na prowokację. 

– Kowalski już raz chciał prowokować AGROunię.Jego nominacja na stanowisko wiceministra rolnictwa to też prowokacja. Wtedy sobie poradziliśmy, teraz też sobie poradzimy. Nie pozwolimy by tacy ludzie mogli o czymkolwiek decydować – można przeczytać na profili AgroUnii w mediach społecznościowych. 

Z kolei Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii zapowiedział, że jego ruch nie będzie prowadzić żadnych rozmów z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi do czasu, kiedy Kowalski będzie wchodził w skład kierownictwa resortu. 

r e k l a m a

Kowalski zastąpi Norberta Kowalczyka 

Janusz Kowalski zastąpi na tym stanowisku Norberta Kowalczyka, innego polityka Solidarnej Polski. Taka zamian wynika z umowy koalicyjnej między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską.

Przypomnijmy, że Norbert Kowalczyk stracił posadę w resorcie rolnictwa 13 września. Młody polityk musiał pożegnać się z funkcją po doniesieniach medialnych o jego zaangażowaniu w pomoc bratu w poddzierżawieniu 141 hektarów państwowej ziemi od KOWR oraz głośnego prezentu weselnego w postaci ciągnika John Deere wartego 1,5 mln złotych. 

Więcej na ten temat w artykule: Dymisja wiceministra rolnictwa. Norbert Kaczmarczyk odwołany po aferze z drogim ciągnikiem.

Paweł Mikos
Fot. MRiRW

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a