StoryEditorPolska

Jest szansa na przywrócenie wcześniejszej emerytury rolniczej

22.01.2018., 20:01h
Do Sejmu trafił projekt ustawy, która zakłada przywrócenie wcześniejszej emerytury dla rolników, czy możliwość przechodzenia na przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat u mężczyzn. Pod projektem podpisało się ponad 120 tys. osób. Czy pomysł zyska poparcie w Sejmie,  w tym koalicji rządzącej?

W piątek, 18 stycznia 2018 roku do Sejmu trafiło obywatelski projekt ustawy przywracający prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej, pod którym podpisało się około 120 tys. obywateli. Podpisy pod tym pomysłem zbierał Obywatelski Komitet „Godnej Emerytury Dla Rolników” oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. 

Wcześniejsza emerytura rolnicza do końca 2017 roku

Zgodnie z prawem, przez lata rolnicy mogli skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę rolniczą po ukończeniu 55. roku życia przez kobiety i 60. roku życia przez mężczyzn. Jednak przywilej ten został zlikwidowany 31.12.2017 roku. Żeby ubiegać się o takie świadczenie należało posiadać także co najmniej 30-letni okres składkowy w KRUS. Należało także zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.

Więcej o tym aspekcie napisaliśmy tutaj: „Wcześniejsza emerytura rolnicza tylko do 31  grudnia 2017 roku”.

Rolnicy pracują przez cały tydzień, bez urlopu w trudnych warunkach, dlatego powinni móc wcześniej pójść na emeryturę

Z nowym systemem prawnym, według którego rolnicy zostali objęci powszechnym wiekiem emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) nie chce pogodzić się przy najmniej część rolników. Stąd właśnie pomysł na projekt obywatelski nowelizacji ustawy o rolniczych emeryturach, który przywraca dla rolników przywilej wcześniejszej emerytury. 

Rolnicy powinni przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat u mężczyzn – uważa Janusz Maćkowiak, rolnik i jednocześnie przewodniczący Komitetu Obywatelskiego.

Rolnicy pracują przez siedem dni w tygodniu, bez urlopów. Uciążliwe warunki pracy powinny zostać zrekompensowane przez możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. PiS uważa, że rolnicy mogą przechodzić na emeryturę tak samo jak osoby pracujące osiem godzin przez pięć dni w tygodniu za biurkiem. To niedopuszczalne – wtóruje mu Dariusz Suszyński, inny rolnik i zastępca Pełnomocnika Komitetu.

W zbieranie podpisów pod projektem i prace komitetu zaangażowało się Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Uważamy, że rolnikom za ich ciężką pracę należy się wcześniejszy wiek emerytalny. Tak jak zagwarantowało to PSL – przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Pod projektem o wcześniejszej emeryturze dla rolników podpisało się ponad 120 tys. osób.  

Kto podniósł, kto obniżył wiek emerytalny dla rolników?

Politycy PSL i PiS przerzucają się odpowiedzialnością, która z partii tak naprawdę odpowiada za podniesienie wieku emerytalnego dla rolników i jednocześnie które z tych ugrupowań walczy o obniżenie tego wieku. A jak to wygląda faktycznie?

W 2012 roku w Sejmie przegłosowano reformę emerytalną, która zakładała podniesienie wieku emerytalnego dla wszystkich do 67. roku życia. Wówczas niemal cały klub PSL była „za” tą ustawą. Przeciwko reformie z PSL był jedynie poseł Eugeniusz Kłopotek. Jednak należy tu dodać, że wówczas ludowcy wymogli na Platformie Obywatelskiej, że co najmniej do końca 2017 roku rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę wcześniej, czyli w wieku 55 lat dla kobiet i w wieku 60 lat dla mężczyzn, czyli tak jak to miało miejsce przed reformą. Członkowie PSL tłumaczą, że w kolejnej kadencji Sejmu chcieli wydłużyć ten przywilej o kolejne 5 lat, czyli do końca 2022 roku.

Kiedy do władzy przyszło Prawo i Sprawiedliwość, cofnięta została reforma emerytalna i przywrócono powszechny wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak przywilej wcześniejszej emerytury dla rolników został wygaszony 31 grudnia 2017 roku, zgodnie z ustawą przyjętą jeszcze przez koalicję PO-PSL. 

Czy projekt ma szansę na wejście w życie?

Czy obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rolniczych emeryturach ma szansę zostać przyjęty przez obecny parlament? Nie można wykluczyć, że projekt przejdzie I czytanie i trafi pod obrady komisji sejmowych. Może to być związane ze strategią Prawa i Sprawiedliwości, że wszystkie projekty obywatelskie co do zasady powinny przez Sejm być procedowane w komisjach, a nie odrzucane od razu w pierwszym czytaniu.

Jednak wszystko wskazuje na to, że projekt ten nie stanie się obowiązującym prawem. Głównie dlatego, że mimo iż jest on zgłoszony przez komitet obywatelski, to jest powiązany z PSL. A PiS w walce o elektorat wiejski, raczej nie pozwoli, aby ludowcy mogli ogłosić, że „przywrócili wcześniejsze emerytury rolnikom”.

W 2012 roku w Sejmie przegłosowano reformę emerytalną, która zakładała podniesienie wieku emerytalnego dla wszystkich do 67. roku życia.  

Paweł Mikos

Fot. PSL, pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 23:57