Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kończą się limity dopłat do ubezpieczeń upraw

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Kończą się limity dopłat do ubezpieczeń upraw
Wiadomości pieniądze dla rolnika
Data publikacji 12.05.2020r.

Wielu naszych Czytelników zgłasza problem z ubezpieczeniem upraw z państwową dotacją. Otrzymują od agentów ubezpieczeniowych informacje, iż towarzystwom kończą się lub już się skończyły przydzielone im limity.

Ubezpieczenia upraw z państwową dotacją wstrzymane. Jaki jest tego powód?

Z rankingu, jaki przeprowadziliśmy, wynika, iż 1 maja zawieranie umów ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa wstrzymało Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

r e k l a m a

Katarzyna Niegowska, dyrektor promocji i sprzedaży TUW, tłumaczy, iż kwota środków przeznaczona w budżecie państwa na dopłaty do składek za ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w tym roku jest znacznie niższa niż w ubiegłym. Towarzystwo, odpowiadając na bardzo duże zainteresowanie ze strony rolników, zawarło do 30 kwietnia br. około 70% więcej umów ubezpieczenia upraw rolnych, niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Które ubezpieczalnie jeszcze sprzedają ubezpieczenia z dotacją dla rolników?

Z kolei Pocztowe Ubezpieczeń Wzajemnych sprzedaje jeszcze ubezpieczenia (informacja z 6 maja), ale już z pewnymi ograniczeniami. – Nie sprzedajemy polis obejmujących owoce oraz ryzyko suszy dla wszystkich upraw. Ograniczamy sprzedaż polis dla tytoniu na niektórych obszarach kraju. Reszta naszej oferty jest jeszcze dostępna, ale w ostatnim czasie widzimy bardzo duże zainteresowanie i możliwe, że niebawem zakończymy sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw – wyjaśnia Mikołaj Bieda.

r e k l a m a

Środki kończą się także w PZU

Obecnie pula dopłat do ubezpieczeń rolnych jest na wyczerpaniu, dlatego monitorujemy ustalony przez ministerstwo rolnictwa limit dofinansowań, tak by optymalnie wykorzystać państwowe środki – wyjaśnia Piotr Kozicki, główny specjalista ds. PR w PZU.

Inni ubezpieczyciele wprowadzają modyfikacje swoich ofert skierowanych bezpośrednio do rolników

Concordia Polska w celu utrzymania odpowiedniego ryzyka całego portfela ubezpieczeń upraw od 11 maja dokonuje modyfikacji oferty, co pozwala jej na ponowne udostępnienie na terenie całego kraju oferty z dopłatami do składek ubezpieczenia standardowych upraw.

Jednak mając na uwadze ograniczone środki budżetowe na dotacje do składek w tym roku oraz duże zainteresowanie polisami, nie możemy niestety wykluczyć, że w kolejnych tygodniach oferta będzie dostępna wyłącznie w wariancie bez dopłat – mówi Krzysztof Mrówka, dyrektor biura ubezpieczeń rolnych w Concordia Polska Grupa Generali.

Limity mają jeszcze dwa nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, które przystąpiły do sprzedaży dotowanych polis w tym roku – VH Polska oraz TUZ Ubezpieczenia.

– Prowadzimy aktywną sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatami z budżetu państwa w sezonie wiosennym. W żadnym regionie ani rodzaju uprawy nie wprowadziliśmy limitów, nie planujemy ich również wprowadzać w najbliższych tygodniach. Oferujemy ubezpieczenia od gradu, przymrozków wiosennych, deszczu nawalnego i huraganu dla tradycyjnych roślin rolniczych. Pula środków na dopłaty do składek, którą posiadamy do dyspozycji, pozwoli na wsparcie zarządzania ryzykiem jeszcze wielu gospodarstw rolnych – tłumaczy Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.

500 mln złotych na dopłaty z budżetu państwa

W tym roku na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich w budżecie państwa przewidziano kwotę w wysokości 500 mln zł, ale jak wskazują ubezpieczyciele, pula środków zabezpieczona na ten cel wynosi tylko 350 mln zł.

W 2019 r. zabezpieczono 630 mln zł, a wykorzystano 500 mln zł. Problem z limitami już w sezonie wiosennym oznacza, iż rośnie świadomość rolników i coraz więcej z nich decyduje się na zabezpieczenie swoich upraw, zwłaszcza że anomalie pogodowe stają się zjawiskiem powszechnym.

Magdalena Szymańska
fot.

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a