Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Konkurs na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022. Kto wygrał?

Ireneusz Oleszczyński
Kategoria: Wiadomości
Konkurs na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022. Kto wygrał?
Wiadomości Konkurs
Data publikacji 01.10.2022r.

W czwartek 29 września w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się finałowa gala XIX Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Finałowa gala XIX Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Na galę przybyło ponad 150 osób z całej Polski, w tym laureaci konkursu wraz z rodzinami, przedstawiciele kierownictwa instytucji działających na rzecz rolnictwa, współorganizatorzy oraz fundatorzy nagród w konkursie. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentowali: Aleksandra Hadzik – prezes oraz zastępcy prezesa: Monika Rzepecka i Marek Surmacz. Konkurs przebiegał pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Konkurs organizowany jest od 2003 r. w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, a partnerem wspierającym Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wśród patronów medialnych konkursem znalazła się redakcja "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

r e k l a m a

Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym

Udział w nim mogą brać właściciele zarówno dużych, jak i małych gospodarstw rolnych o różnych profilach produkcji. Rolnicy biorący udział w konkursie mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia związane z wypadkami i chorobami zawodowymi. W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.

Blisko 1000 gospodarstw indywidualnych w tegorocznej edycji konkursu

W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 22 tys. gospodarstw indywidualnych, w tym 994 w tegorocznej edycji, a ich laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe – w bieżącym roku zwycięzca został uhonorowany ciągnikiem rolniczym.

Właścicielami najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2022 r. zostali Grażyna i Paweł Leńscy z woj. wielkopolskiego. Rolnicy zajmują się hodowlą kaczek, na 70 ha uprawiają kukurydzę, pszenżyto, pszenicę, posiadają również użytki zielone. Laureaci otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS. Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Justyny i Marka Patalonów z woj. warmińsko-mazurskiego. Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom Renaty, Wiesława i Szymona Kowalczyków z woj. opolskiego oraz Eweliny i Mariusza Kusiów z woj. lubelskiego.

r e k l a m a

Specjalna nagroda Głównego Inspektora Pracy - do kogo powędrowała?

Podczas ceremonii wręczono również nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy – za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym którą otrzymali Izabela i Marek Sakowscy z woj. podlaskiego. Przyznano również wyróżnienia specjalne w konkursie, które trafiły do: Justyny i Tomasza Prokopów z woj. małopolskiego za organizację siedliska gospodarstwa rolnego oraz aranżację miejsca do wypoczynku rodziny. Kolejne wyróżnienie trafiło do Grażyny, Jana oraz Cezarego Rokickich z woj. łódzkiego – za stosowanie pionierskich metod prowadzenia sadu jabłoniowego i nowoczesnych biologicznych rozwiązań w jego ochronie przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Za stosowanie rozwiązań służących ochronie środowiska naturalnego oraz za zagospodarowanie wód opadowych wyróżnienie otrzymali Elżbieta i Andrzej Armatowscy z woj. pomorskiego.

Wyróżnienia prezesa KRUS za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:

  • Jolanta i Lesław Kretowie z woj. dolnośląskiego,
  • Danuta i Henryk Fałkowscy z woj. kujawsko-pomorskiego,
  • Barbara i Adrian Weinoldowie z woj. lubuskiego,
  • Jadwiga i Wojciech Kempisty z woj. mazowieckiego,
  • Małgorzata i Grzegorz Szewczykowie z woj. podkarpackiego,
  • Ilona i Bernard Strokowie z woj. śląskiego,
  • Anna i Konrad Grochalowie z woj. świętokrzyskiego,
  • Sabina i Zenon Liberowie z woj. zachodniopomorskiego.

- Chciałabym dziś Państwu pogratulować wspaniałych osiągnięć. Państwa działania to nie tylko troska o bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, lecz także dbałość o ich estetykę. Dzięki Państwu pozytywnie zmienia się obraz polskiej wsi, która pięknieje z roku na rok. Starania te są inspiracją dla innych, dla Państwa stanowią natomiast kolejne wyzwania. Stale podnoszą Państwo sobie poprzeczkę – cieszy mnie to, ponieważ o bezpieczeństwo powinno się dbać nieustannie – powiedziała Prezes KRUS Aleksandra Hadzik do laureatów konkursu.

Ireneusz Oleszczyński
fot. I. Oleszczyński

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a