Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Koronawirus w Polsce: AGROunia apeluje o wdrożenie pakietu pomocowego dla rolnictwa

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Koronawirus w Polsce: AGROunia apeluje o wdrożenie pakietu pomocowego dla rolnictwa
Wiadomości Koronawirus
Data publikacji 20.03.2020r.

AGROunia przygotowała petycje do premiera, w której apelują o wprowadzenie pakietu pomocowego dla rolnictwa w związku z epidemią koronawirusa. Według rolników tzw. „Tarcza Antykryzysowa” pomija gospodarstwa rolne. Jakiej pomocy oczekują rolnicy?

AGROunia żąda wprowadzenia pakietu pomocowego dla rolnictwa w związku z koronawirusem

r e k l a m a

Rolnicy i działacze związani z AGROunią zapowiedzieli, że w poniedziałek 23 marca 2020 roku zamierzają złożyć petycję do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie rolnictwa pakietem pomocowym w związku z epidemią koronawirusa.

AGROunia podkreśla, że są do tego zmuszeni, ponieważ w tzw. tarczy antykryzysowej przedstawionej przez rząd nie ma rozwiązań dedykowanych dla gospodarstw rolnych. 

r e k l a m a

– Tylko pilne działania uratują gospodarstwa rodzinne przed nadchodzącą falą bankructw – mówi Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

 

AGROunia: Stan polskiego rolnictwa jest zły, w tym przez sieci handlowe

Działacze AGROunii podkreślają, że sytuacja polskiego rolnictwa jest zła. Ich zdaniem znacznie gorsza, niż wynikałoby to z informacji przekazywanych przez ministra rolnictwa.

– Wiele gospodarstw kończy swoją działalność i mówimy tutaj o tych doinwestowanych prowadzonych przez rolników młodych oraz tych w sile wieku a nie przez emerytowanych „chłopów” pamiętających poprzedni ustrój gospodarczy – twierdzą działacze AGROunii.

Za taki stan polskiego rolnictwa działacze rolniczy oskarżają m.in. korporacje międzynarodowe, które zdominowały krajowy rynek żywnosci oraz brak odpowiedniej kontroli ze strony instytucji państwa.

– Skutkuje to wielką skalą przepakowywania żywności sprowadzanej z zagranicy, często znacznie niższej jakości niż krajowa produkcja, odcięciem polskich rolników od rynków zbytu, faworyzowanie gospodarstw czy też podmiotów skupiających „pod sobą” wiele gospodarstw prowadzonych na ogromną, wręcz przemysłową skalę – wskazuje AGROunia. 

Zdaniem rolników, wiele gospodarstw produkujących trzodę chlewną zostało zlikwidowanych ze względu na nieefektywną walkę z wirusem ASF. 

Według działaczy AGROunni, wszystkie te zaniedbania w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa mogą tylko spotęgować kłopoty polskich gospodarstw rolnych oraz odbić się na bezpieczeństwie żywnościowym Polski. 

 

10 punktów zawiera pakiet pomocowy dla rolnictwa według AGROunii

W tym tygodniu rząd przedstawił założenia tzw. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc przedsiębiorstwom w kłopotach ze względu na epidemię koronawirusa. Te działania mają 0- według rządu – wynosić 212 mld złotych. 

Zdaniem AGROunii, w tarczy antykryzysowej „całkowicie pominięto rolnictwo”. Z tego powodu organizacja rolnicza przygotowała własne propozycje pakietu pomocowego dla rolników o nazwie „ AGROpakiet dla rolnictwa”. 

Oto 10 punktów petycji rolników do premiera: 

  1. Podniesienie kwoty zasiłku chorobowego do 50 zł na dzień i wypłata świadczenia od pierwszego dnia choroby.
  2. Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rodziców dzieci poniżej 12 lat.
  3. Odroczenie na 6 miesięcy opłaty rat kredytowych i leasingowych.
  4. Przejęcie przez KOWR opłaty składek ZUS za pracowników zatrudnionych w gospodarstwach na okres 6 miesięcy.
  5. Wydanie rekomendacji dla sieci handlowych o zaopatrywaniu się w pierwszej kolejności u krajowych producentów (import tylko w sytuacji braku określonego towaru u polskich rolników a dla sieci)
  6. Wypłata stabilizująca dla gospodarstw objętych kwarantanną  (świadczenie w wysokości  80% średnio miesięcznego przychodu gospodarstwa w 2019 r. za czas cały pozostawania w kwarantannie)
  7. Zawieszenie prowadzenia egzekucji komorniczych wobec rolników do końca 2020 r. 
  8. Wstrzymanie pobierania przez KOWR opłat za dzierżawę (dla gospodarstw mniejszych niż 300 ha) do końca 2020 r.
  9. Regulowanie formalności dot. zatrudniania pracowników sezonowych poprzez zgłoszenie telefoniczne lub mailowe.
  10. Skrócenie procedowania przez urzędy wniosków rolników do max. 30 dni. 

– Zależy nam, aby rząd zauważył w tym trudnym okresie rolników i potrzebę dbania o bezpieczeństwo żywnościowe kraju – tłumaczy AGROunia.
Ich zdaniem, jeśli podobny pakiet nie zostanie szybko wprowadzony to może dojść do fali bankructw gospodarstw rodzinnych oraz drastycznych podwyżek żywności.

 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a