Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Koronawirus w Polsce: chorobowe dla rolników ma być wyższe

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Koronawirus w Polsce: chorobowe dla rolników ma być wyższe
Wiadomości Koronawirs
Data publikacji 18.03.2020r.

Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia, że w bardzo szybkim tempie mają być wprowadzone zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego dla rolników. Rolnicy mają otrzymać wyższy zasiłek i już od 1 dnia choroby. Te zmiany są związane z pandemią koronawirusa w Polsce.

Minister rolnictwa zapowiada zmiany w zasiłkach chorobowych dla rolników ze względu na koronawirusa

r e k l a m a

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada zmiany w wypłacie zasiłku chorobowego dla rolników. Chce w trybie pilnym wprowadzić zmiany w zasadach wypłaty zasiłku chorobowego, które mają doprowadzić do tego, że chorobowe będzie płacone nie po 30. dniu, ale 1. dnia i co najważniejsze – będzie wypłacane w większej kwocie niż 10 zł na dzień. Prawdopodobnie będzie to 15 złotych dziennie.  

Jest to reakcja na ewentualną sytuację rolników, w której mogą się znaleźć w związku z epidemią koronawirusa i spowodowanej przez chorobę niezdolności do pracy. 

 

Zasiłek chorobowy od kilkunastu lat się nie zmieniał

Kwota zasiłku w obecnej kwocie funkcjonuje od 11 lat. Już kilkakrotnie przymierzano się do jej zwiększenia. Problem polega jednak na tym, iż to świadczenie, podobnie jak jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, jest finansowane z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, który z kolei jest tworzony głównie ze składek ubezpieczonych i nie korzysta z dotacji budżetowej. Natomiast zasiłek chorobowy dla rolników, mimo iż jego wysokość wynosi zaledwie 10 zł za każdy dzień niezdolności do pracy, to najbardziej kosztowne świadczenie dla Funduszu Składkowego.

 

Kiedy może wejść w życie nowe chorobowe dla rolników?

r e k l a m a

Obecnie w KRUS trwają konsultacje, jak to rozwiązać. Na podniesienie kwoty zasiłku potrzebna jest zgoda Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, która sprawuje pieczę nad równowagą finansową FSUSR. Jeśli nie zmieni się sposób finansowania Funduszu, Rada Rolników musiałaby się zgodzić również na podniesienie składki ma ubezpieczenie zdrowotne rolników. 

Tymczasem Rada uchwałą z dnia 4 marca 2020 roku ogłosiła już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w drugim kwartale 2020 roku, pozostawiając ja na niezmienionym poziomie, czyli 42 zł miesięcznie. W interesie RUSR nie jest podwyższanie składki,ponieważ jej członkowie to przedstawiciele organizacji społeczno-zawodowych rolników i związków zawodowych rolników indywidualnych w większości będący płatnikami składek do systemu ubezpieczenia społecznego rolników lub jego beneficjentami. 

Czekamy z niecierpliwością na decyzje resortu rolnictwa i KRUS w tej sprawie. 


dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a