Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Leki weterynaryjne z Internetu dużym zagrożeniem dla zwierząt

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Leki weterynaryjne z Internetu dużym zagrożeniem dla zwierząt
Wiadomości Polska
Data publikacji 02.11.2019r.

Główny Lekarz Weterynarii przestrzega przed kupowaniem lekarstw weterynaryjnych przez Internet. Takie leki mogą stanowić ogromne zagrożenia dla życia lub zdrowia zwierząt, bo niektóre z nich nie są nawet dopuszczone do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju.

W Internecie łatwo można znaleźć leki weterynaryjne, które nie są dopuszczone do leczenia zwierząt 

r e k l a m a

Dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, wystosował komunikat, w którym zwraca uwagę m.in. rolnikom utrzymującym zwierzęta, aby nie kupowali lekarstw weterynaryjnych za pośrednictwem Internetu. Szef inspekcji weterynaryjnej zwraca uwagę, że na portalach internetowych pojawia się wiele nielegalnych ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych.

Wśród oferowanych do sprzedaży leków weterynaryjnych znajdują się zarówno produkty posiadające kategorię dostępności „wydawany z przepisu lekarza - Rp”, jak również te, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju – podaje Bogdan Konopka

Główny Lekarz Weterynarii przy okazji podziękował wszystkim osobom, które zgłaszają inspekcji weterynaryjnej przypadki nielegalnej sprzedaż medykamentów przez Internet. 

 

Lekarstwa kupione przez Internet mogą być niebezpieczne dla zwierząt

Dr Bogdan Konopka zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż leków weterynaryjnych jest niezgodne z prawem. Taka sprzedaż jest karaną grzywną a jej wysokość może się wahać od 100 złotych do  nawet ponad 1 mln złotych. 

– Należy pamiętać, że prowadzenie obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi w formie sprzedaży wysyłkowej stanowi również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego – dodaje Bogdan Konopka.

Administratorzy portali, a których pojawiają się oferty leków dla zwierząt na wniosek inspekcji weterynaryjnej usuwają nielegalne ogłoszenia. Niestety jest to praca syzyfowa, gdyż przeważnie handlarze po kilka dniach ponownie się ogłaszają. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a