Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Liczymy na stabilizację cen na rynkach rolnych

Liczymy na stabilizację cen na rynkach rolnych
Wiadomości Komentarz naczelnych
Data publikacji 19.01.2021r.

Czego oczekujemy od 2021 roku? Przede wszystkim stabilizacji sytuacji na rynkach rolnych: wołowiny i wieprzowiny – napisali redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w komentarzu do aktualnych wydarzeń rolniczych.

Bez pokonania ASF nie będzie stabilizacji na rynku trzody chlewnej. A jest to możliwe

W przypadku cen wołowiny, to zadanie nie jest trudne – wystarczy porzucić pomysł zakazu uboju rytualnego na eksport.

Z wieprzowiną będzie znacznie trudniej. Tu potrzeba likwidacji choroby w populacji dzików oraz szczepionki. Jeśli chodzi o dziki, to nie jest to niewykonalne, co pokazali Czesi i Belgowie, a teraz walczą o to Niemcy. Do tego potrzeba jednak izolacji zakażonego terenu i tu wraca pomysł budowy ogrodzeń, który popieraliśmy kilka lat temu. Na płot wzdłuż wschodniej granicy jest dziś za późno. Jednak dziki nie migrują na duże odległości. Można więc wyznaczać strefy, gdzie będzie prowadzony intensywny odłów tych zwierząt i tak powiat po powiecie czyścić kraj z choroby.

Co się zaś tyczy szczepionki na ASF, to kto wie, może nowe technologie zastosowane przy produkcji szczepionki na Covid-19 okażą się skuteczne w przypadku ASF? Co do jednego jesteśmy pewni – tuczniki nie założą ruchu antyszczepionkowego.

 

r e k l a m a

Ceny produktów mlecznych rosną na świecie. A w Polsce?

Co do rynku mleka, to w skali świata nowy rok rozpoczął się „z hukiem”, jak mówią analitycy giełdowi. Na Globalnej Giełdzie Mlecznej ceny masła wzrosły o 7,2% a odtłuszczonego mleka w proszku o 4%, zbliżając się do poziomu sprzed roku. Oczywiście nasz rynek, za sprawą sieci handlowych, rządzi się swoimi prawami, ale zawsze lepiej, gdy ceny rosną niż spadają. Ale o tym więcej napiszemy w następnym, wybitnie mleczarskim numerze.

 

Krzysztof  Wróblewski i Paweł Kuroczycki,
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego 
fot. pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a