Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Majdański: Konstytucja polskiej wsi z 1981 r. jest wciąż aktualna

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
Majdański: Konstytucja polskiej wsi z 1981 r. jest wciąż aktualna
Wiadomości Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie
Data publikacji 13.03.2022r.

20 lutego w Rzeszowie odbyły się uroczystości z okazji 41. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Ich uczestnicy, tradycyjnie już, po mszy w kościele farnym przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Kolejnym punktem na trasie przemarszu był dawny Dom Kolejarza, czyli miejsce strajku w 1981 roku. Tu Wieńczysław Nowacki, przewodniczący Rady Naczelnej SL Ojcowizna RP, przypomniał postaci abp. Ignacego Tokarczuka i związkowca Antoniego Kopaczewskiego, bez których wsparcia nie udałoby się zakończyć strajku powodzeniem.

Pamięć o arcybiskupie Tokarczuku

Kolejnym punktem na trasie przemarszu był dawny Dom Kolejarza, czyli miejsce strajku w 1981 r. Tu Wieńczysław Nowacki, przewodniczący Rady Naczelnej SL Ojcowizna RP, przypomniał postać postaci abp. Ignacego Tokarczuka i związkowca Antoniego Kopaczewskiego, bez których wsparcia nie udałoby się zakończyć strajku powodzeniem.

r e k l a m a

Konstytucja polskiej wsi nada aktualna

Stanisław Majdański, były poseł i senator, wiceprzewodniczący SL Ojcowizna RP, podkreśla że wypracowana w 1981 r. Konstytucja polskiej wsi wciąż pod wieloma względami jest aktualna. Ubolewa, że polska wieś, wówczas zjednoczona w sprzeciwie wobec komunistycznych władz, dziś jest podzielona. – Po przełomie 1989 r. zwyciężyły partykularyzmy i interesy. Idea zjednoczonej polskiej wsi, którą uosabiał Roman Bartoszcze, została pogrzebana. Mam nadzieję, że nie na zawsze.

Rezolucja do premiera Morawickiego

Podczas towarzyszącej obchodom rocznicy Konferencji "Konstytucja Polskiej Wsi" przyjęta została rezolucja skierowana do premiera i prezydenta RP. Czytamy w niej m.in.: "(…) apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce o: spowodowanie wprowadzenia ustawy celem uznania rodzinnego gospodarstwa rolnego za trwały i równoprawny element gospodarki narodowej, w tym zapisu dotyczącego zakazu sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom,stworzenie mechanizmu zwrotu bezprawnie zawłaszczonych nieruchomości rolnych prawowitym właścicielom lub spadkobiercom oraz wypłaty świadczeń odszkodowawczych poszkodowanym za utraconą własność, zabezpieczenie suwerenności żywnościowej poprzez stworzenie systemu wsparcia małych i średnich rodzinnych gospodarstw rolnych oraz promocję zdrowej polskiej żywności.

Krzysztof Janisławski
fot. K. Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a