StoryEditorWypadek

Makabryczny wypadek w Zosinie. Agregat podczepiony do ciągnika wbił się w osobówkę [FOTO]

12.09.2022., 07:09h
W Zosinie (woj. lubelskie) 8 września doszło do zderzenia osobowego forda z ciągnikiem rolniczym. Zderzenie pojazdów miało miejsce po zmroku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Horodło. W Zosinie osobowy ford wbił się w agregat ścierniskowy

Zderzenie pojazdów miało miejsce grubo po zmroku. Służby o wypadku zostały poinformowane kilka minut przed godziną 22. Z informacji wynikało, że w Zosinie auto osobowe wbiło się w tył ciągnika rolniczego z podczepioną maszyną rolniczą. Ciągnikiem kierował 30-letni rolnik, Fordem, który uderzył w tył agregatu poruszał się 25-letni Ukrainiec. Obaj byli trzeźwi.

Agregat nie był oświetlony?

Ustalenia na miejscu pozwoliły policjantom na wskazanie przyczyny zdarzenia drogowego – to brak wymaganego oświetlenia sprzętu rolniczego znajdującego się za ciągnikiem. Ponadto traktorzysta nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Mężczyzna został przez policję ukarany mandatem karnym.

Śrem. Wjechał w nieoświetloną maszyną rolniczą

Podobne zdarzenie miało miejsce w miniony piątek pod Śremem (woj. wielkopolskie) na trasie wojewódzkiej ze Śremu do Zaniemyśla. W tył agregatu rolniczego, który niestety nie był oświetlony, wbił się osobowy samochód. W tym przypadku nie było konieczności wzywania na miejsce wszystkich służb.

Nieodpowiedzialnego rolnika za spowodowanie kolizji rozliczyli policjanci w drodze mandatu karnego.

Prawidłowe oświetlenie maszyny rolniczej. Jakie powinno być?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pojazd samobieżny wyjeżdżający na drogę publiczną, taki jak np. ciągnik rolniczy czy kombajn nowszego typu, powinien posiadać sprawne światła:

  • pozycyjne (przednie i tylne),
  • mijania (drogowe, czyli tzw. długie, nie są konieczne),
  • awaryjne,
  • kierunkowskazy (mogą być zintegrowane z pozycją),
  • hamowania,
  • tablicy rejestracyjnej,
  • odblaskowe tylne inne niż trójkątne.

Ciągniki i maszyny samobieżne o długości powyżej 6 m, a także wszystkie przyczepy (nie tylko rolnicze), powinny być wyposażone również w odblaski boczne. Przyczepy muszą być także wyposażone w trójkątny odblask tylny i odblaski przednie.

Wszystkie przyczepy i maszyny rolnicze wystające pół metra poza obrys ciągnika muszą posiadać oświetlenie w postaci świateł pozycyjnych, awaryjnych, hamowania, tablicy rejestracyjnej i kierunkowskazów. Dodatkowo, pojazdy i przyczepy o szerokości powyżej 2,1 m, powinny być wyposażone w światła obrysowe z przodu i z tyłu.

Michał Czubak

Fot. PSP Hrubieszów

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 02:58