Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Miliony pszczół padło pod Turkiem. Prokuratura bada dlaczego

Miliony pszczół padło pod Turkiem. Prokuratura bada dlaczego
Wiadomości Policja
Data publikacji 27.05.2021r.

Prokuratura Rejonowa w Turku w Wielkopolsce prowadzi śledztwo ws. masowego zatrucia rodzin pszczelich w miejscowości Brudzew. Trop śledczych prowadzi do rolnika, który opryskał pole rzepaku szkodliwymi środkami ochrony roślin.

Turek. Zatrucie pszczół miodnych w gminie Brudzew

18 maja 2021 roku prezes koła pszczelarskiego zawiadomiła policję o tym, że w prowadzonej przez nią pasiece, składającej się z 46 rodzin pszczelich, zauważyła leżące wokół uli martwe pszczoły, które miały wysunięte języczki, co może świadczyć o zatruciu środkami chemicznymi.

r e k l a m a

Padło 50 proc. pszczół z rodzin pszczelich, z których każda liczyła od 80 tys. do 100 tys. owadów. Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Koninie, owady padły także w innych pasiekach. Jeden z pszczelarzy stracił 90 tys., a kolejny 150 tys. pszczół.

Oprysk na 50 ha pól rzepaku

r e k l a m a

Jak ustalono, 17 maja między godz. 11 a 16 opryskano około 50 ha pól rzepaku położonych w pobliżu pasiek. Ustalono traktorzystę, który dokonał oprysku. Oświadczył on, że jedynie dokonał oprysku na zlecenie mężczyzny, który dostarczył mu środki ochrony roślin. Ten z kolei oświadczył, że działał na zlecenie właściciela gospodarstwa.

Trwa szacowanie strat

Straty pośród pszczelarzy nie zostały jeszcze dokładnie oszacowane, a zatruciu mogły ulec owady z pasiek położonych w promieniu do 3 km od opryskanego pola. Śledczy dokładnie analizują sprawę, a postępowanie na tym etapie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko.

Czytaj także: Rolnik użył zakazanego pestycydu przez co wybił 7,5 mln pszczół. Jaka kara mu grozi?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Miara 3 m z logo Tygodnik Poradnik Rolniczy

Miara 3 m z logo Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

12,00 zł

Cena regularna 15,00 zł

SPRAWDŹ

Michał Czubak
Fot. unsplash.com

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a