Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

MIR: wydatki na rozwój wsi do 2020 r. wyniosą 5,2 mld euro

MIR: wydatki na rozwój wsi do 2020 r. wyniosą 5,2 mld euro
Wiadomości
Data publikacji 06.11.2014r.

Szczegółowe ustalenia dot. realizacji Umowy Partnerstwa będą możliwe po zakończeniu negocjacji z KE. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wydatki na rozwój wsi wyniosą 5,2 mld euro - powiedział wiceminister rozwoju i infrastruktury Marceli Niezgoda.

Umowa Partnerstwa określa strategię wykorzystania przez nasz kraj pieniędzy z budżetu UE na lata 2014-2020. Komisja Europejska zaakceptowała Umowę Partnerstwa z Polską 23 maja br. Umowa ta to "dokument-matka" dla programów operacyjnych określających sposób wydatkowania funduszy UE.

Obecnie trwa trzecia runda negocjacji polskich programów operacyjnych z Komisją Europejską. Rozmowy prawdopodobnie zakończą się pod koniec listopada lub na początku grudnia - poinformował Niezgoda podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Dodał, że w UE pośród 384 programów krajowych do tej pory zatwierdzonych zostało tylko siedem.

"Liczymy na to, że nasze programy krajowe i regionalne wejdą w procedurę zmierzającą do zaakceptowania przez kolegium komisarzy jeszcze w tym roku" - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że na ten moment jego resort potwierdza zapisy dotyczące wydatków na rozwój wsi w ramach Umowy Partnerstwa w wysokości 5,2 mld euro. Dodał, że z szacunków MIR wynika, że będzie to kwota nawet większa.

Zdaniem Niezgody, po zakończeniu negocjacji z KE kluczowe będzie opracowanie szczegółowych opisów tzw. osi priorytetowych programów, a także opracowanie i zatwierdzenie przez komitety monitorujące poszczególnych programów i kryteriów wyboru finansowanych projektów.

Umowa Partnerstwa przewiduje, iż w ramach Polityki Spójności (za którą odpowiada MIR) 5,2 mld euro zostanie wydatkowane na: rozwój przedsiębiorczości na wsi, w tym na reorientację zawodową rolników (ok. 1,5 mld euro), na rewitalizację społeczną i infrastrukturalną na wsi (ok. 2 mld euro), na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i przeciwpowodziową (ok. 1,7 mld euro). Poza tym obszary wiejskie będą mogły ubiegać się o inne środki w ramach Polityki Spójności np. w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnych (szerokopasmowy internet), odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami, finansowania przedszkoli i innych placówek edukacyjnych. (PAP)

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: Dlaczego Robert Lewandowski zainteresował się rolnictwem?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a