StoryEditorWiadomości rolnicze

Młody rolnik – gatunek zagrożony w Europie?

19.05.2017., 15:05h
Jak podaje Komisja Europejska jedynie 6% wszystkich gospodarstw w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez młodych rolników w wieku poniżej 35 lat. Dlatego Komisja Europejska chce, aby młodzi rolnicy dalej byli jednym z priorytetów obecnej i przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

Zaledwie 6% rolników ma mniej niż 35 lat

Z danych opublikowanych ostatnio przez Komisję Europejską wynika, że jedynie 6% wszystkich gospodarstw w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez młodych rolników w wieku poniżej 35 lat. Jest to znaczne pogorszenie w stosunku do 2010 roku. Wówczas wg Eurostatu odsetek takich gospodarstw wynosił 7,5%.  

Polska ma najwięcej młodych rolników ze wszystkich państw UE

W Polsce – wg danych Eurostatu z 2010 roku – jest ponad 220 tys. rolników prowadzących gospodarstwa rolne, którzy mają poniżej 35 lat. Większą liczbą młodych gospodarczy miała tylko Rumunia, ale tam jest ogólnie znacznie więcej gospodarstw rolnych – niemal 3,9 mln.

Młodzi rolnicy stanowią 14,7% wszystkich rolników w Polsce. Czy to dużo? Na tle innych państw Unii Europejskiej, na pewno dużo. Polscy młodzi rolnicy stanowią aż 24% wszystkich gospodarzy do 35 lat z UE. Poza nami jedynie Czechy i Austria przekroczyła w tym aspekcie próg 10%. Czechy mają 11,7% młodych gospodarzy, a Austria 10,7%.

 

 

Najgorszą sytuację pod tym względem ma Portugalia i Cypr. Tam gospodarze do 35 roku życia stanowią jedynie 2,6% ogółu rolników. Z kolei w Niemczech ten odsetek wynosi ponad 7%, w Danii 4,7%, a we Francji 8,7%.

Młodzi rolnicy to gwarancja konkurencyjności europejskiego rolnictwa

Komisja Europejska już jakiś czas temu stwierdziła, że sytuacja, w której wielu starszych rolników przechodzi na emeryturę, a na ich miejsce przychodzi niewielu młodych jest niebezpieczna. Tylko odpowiednia wymiana pokoleniowa rolników pozwoli na utrzymanie i rozwijanie gospodarstw, a to z kolei pozwoli na dostarczanie wszystkim Europejczykom  zdrowych i wartościowych produktów spożywczych w przystępnych cenach. Komisja zwraca uwagę, że jeśli istniejących gospodarstw rolnych nie będą przejmować młodzi rolnicy, to może się to negatywnie odbić na stanie środowiska naturalnego.

Komisja zapewnia także, że młodsze pokolenie rolników jest gwarancją większej konkurencyjności unijnego rolnictwa. KE powołuje się przy tym na najnowsze badania, które pookazują, że gospodarstw prowadzone przez młodych rolników osiągają poziom wydajności wyższy od przeciętnego. Gospodarze do 35. roku życią są też lepiej wykształceni niż starsi rolnicy i bardziej otwarci na innowacje w rolnictwie.

Czego potrzebują młodzi rolnicy do rozwoju gospodarstw?

Z badań ankietowych przeprowadzanych niedawno na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że młodzi rolnicy potrzebują przede wszystkim dostępu do ziemi. Chodzi to zarówno o możliwość kupienia, jak i wydzierżawienia ziemi.

Kolejnym najczęściej wymienianym czynnikiem ułatwiającym rozwój gospodarstwa jest wsparcie finansowe. Dlatego w obecnej i zapewne w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej zabezpieczone są środki na dotacje dla młodych rolników. Z ankiet wynika, że młodzi gospodarze także liczą na ułatwienia w pozyskiwaniu kredytów preferencyjnych.

Ostatnim z najistotniejszych czynników, który wskazują gospodarze z UE jest problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych lub sezonowych pracowników.

Jak podkreśla Komisja nie ma zatem wątpliwości co do tego, że Europa potrzebuje rolników i musi zapewnić jak najlepsze warunki do odpowiedniej wymiany pokoleniowej w gospodarstwach rolnych.

pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 11:33