StoryEditorWiadomości rolnicze

Na razie Bruksela ratuje brzoskwinie i nektaryny z południa

14.08.2014., 15:08h
Wprowadzenie przez Rosję zakazu importu żywności z UE bezpośrednio uderzyło zwłaszcza w producentów warzyw. Z tego powodu resort rolnictwa najpierw wystąpił z wnioskiem o wsparcie dla nich. Zakończyły się rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego z unijnym komisarzem Dacianem Coloşem.

– Ze względu na trudną sytuację producentów warzyw o krótkim terminie przechowywania, które miały krótkoterminowe kontrakty na dostawy na rynek rosyjski, a obecnie psują się na polach, unijny komisarz zobowiązał się, że po przeanalizowaniu przedłożonej dziś informacji podejmie decyzję w ciągu najbliższych dni – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa po spotkaniu z Dacianem Coloşem.

 

Na razie UE zdecydowała się na wprowadzenie wsparcia dla producentów nektaryn i brzoskwiń borykających się ze spadkiem cen. Komisja Europejska chce ograniczyć podaż i promować popyt. Polegać będzie to na tym, że organizacje producentów wycofają z rynku 10% swojej produkcji. Sadownicy niezrzeszeni również będą mog-
li liczyć na pomoc w wysokości 50% ceny wycofania wypłacanej członkom organizacji. Komisja podejmie formalną decyzję w tej sprawie w ciągu najbliższych tygodni. Główni producenci brzoskwiń dostarczają na rynek 2,4–2,5 mln t, a nektaryn – 1,1 mln t rocznie.

 

Resort rolnictwa przygotował już instrukcję dla polskich rolników w sprawie dokumentowania przez producentów działań związanych z brakiem możliwości sprzedaży warzyw:

 

1. Producent warzyw, który ma zamiar wycofać produkt poprzez przekazanie organizacjom charytatywnym lub biodegradację, powinien złożyć niezwłocznie stosowne powiadomienie na piśmie do właściwego Oddziału Agencji Rynku Rolnego. W przypadku członków grup i organizacji producentów powiadomienia powinny być kierowane do ARR za pośrednictwem tych grup i organizacji.

 

2. Wszystkie czynności związane z przekazaniem organizacjom charytatywnym lub biodegradacją warzyw muszą być dokonane pod nadzorem właściwych służb kontrolnych.

 

3. Czynności wymienione w pkt 2 muszą zostać udokumentowane protokołem potwierdzającym przekazanie lub biodegradację dla całej ilości zgłoszonego produktu.

 

4. Podczas czynności kontrolnych szczególnie istotne będą kwestie związane z udokumentowaniem ilości określonego produktu podlegającego przekazaniu lub biodegradacji oraz spełnienia określonych wymagań jakościowych produktów, które muszą być przydatne do sprzedaży.

 

5. Zgłaszając ARR warzywa do przekazania lub biodegradacji, należy wskazać m.in. miejsce położenia uprawy, z której pochodzi produkt (numer obrębu ewidencyjnego, nr działki ewidencyjnej, rodzaj, ilość i powierzchnię uprawy).           q

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 02:00