Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Niesamowite! Krowa urodziła piękne trojaczki w gospodarstwie SK w Pępowie [ZDJĘCIA]

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Niesamowite! Krowa urodziła piękne trojaczki w gospodarstwie SK w Pępowie [ZDJĘCIA]
Wiadomości
Data publikacji 15.03.2023r.

Niesamowite narodziny w Stadninie Koni w Pępowie! Krowa HF urodziła piękne i zdrowe trojaczki. Wszystkie są tej samej płci i dostaną imię po dzielnej mamie. Jakie? Ile ważyły przy porodzie?

Trojaczki jednej płci w gospodarstwie SK w Pępowie

Do niecodziennych narodzin doszło w Stadninie Koni w Pępowie. 9 marca o godz. 9.00 rano na świat przyszły trojaczki - trzy urocze jałówki rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Dla pracowników gospodarstwa to wielka radość, tym bardziej, że maluchy są jednej płci i są zdrowe, co rzadko się zdarza przy mnogich porodach.

- Zarówno mama, jak i cielaczki czują się bardzo dobrze. Poród przebiegł sprawnie - samodzielnie urodziła się jedna jałóweczka, a dwie następne odebrał pracownik . Po takim wydarzeniu zarówno krowa, jak i jej dzieci są bardziej narażone na różnego rodzaju przypadłości, więc objęliśmy je szczególną troską – wyjaśnia nam Marta Grabowska, hodowca bydła ze Stadniny Koni w Pępowie.

r e k l a m a

Jałówkom z Pępowa dopisuje apetyt

Największa jałóweczka przy porodzie ważyła 36 kg, a dwie pozostałe 32 kg.

- Wcale takie małe nie były – wyjaśnia Grabowska i dodaje, że maluchy mają świetny apetyt, co dobrze rokuje na przyszłość. 

- Pięknie siarę wypiły. A teraz dostają wodę, pastę mineralno-witaminową dla cieląt, a także mleko od mamy – 4 litry rano i wieczorem – mówi Grabowska. 

Wydajność mleczna dzielnej mamy to ponad 13,6 tys. kg

Specjalistka zaznacza, że mama w pierwszej laktacji dala 13,6 tys. kg mleka za 305 dni. Natomiast ojcem krówek jest Pump z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt.

r e k l a m a

Trzy Janki z Pępowa. Jałówki dostały imię po mamie

Zgodnie ze zwyczajem wszystkie trojaczki będą nazwane po mamie – Janie. Będą więc nosiły imię Janka.

Ostatnie trojaczki przyszły na świat w Pępowie 7 lat temu

Poród trojaczków to bardzo rzadka sytuacja u krów. Pani Marta wyjaśnia, że odkąd pracuje w Pępowie, takie zdarzenie miało miejsce tylko raz – w 2016 roku. Wtedy jednak trzy cielaczki urodziła krowa rasy simental. A u tych zwierząt ciąże mnogie są częstsze niż u HF-ów. 


Kamila Szałaj, fot. SK w Pepowie

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a