StoryEditorPolska, UE

Odstrzał dzików w Polsce: Komisja Europejska zabiera głos

14.01.2019., 12:01h
W styczniu w Polsce mają odbywać się skoordynowane polowania, aby ograniczyć liczbę dzików. Rząd tłumaczy to koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF. Z kolei wiele osób postuluje odstąpienie od odstrzału dzików. Także Komisja Europejska zajęła stanowisko w sprawie odstrzału dzików w Polsce. 

Komisja Europejska popiera odstrzału dzików jako metodę zwalczania ASF

W piątek, 11 stycznia 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało informację, z której wynika, że Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE) pozytywnie ocenia odstrzał dzików w Polsce, jako strategię z zwalczania ASF w naszym kraju. 

Rzeczniczka Komisji Eruopejskiej, Anna-Kaisa Itkonen, poinformowała, że zwalczanie ASF jest jednym z najważniejszych priorytetów KE i jest to jeden z pilniejszych tematów w Brukseli. 

Co więcej, według opini Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) skoordynowany odstrzał dzików jest skuteczną metodą ograniczania rozprzestrzeniania się ASF. Wynika to ze stanowiska EFSA i KE, że dziki są ważnym czynnikiem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz jego przetrwania w środowisku

– Strategia UE w zakresie kontroli ASF wynika z opinii EFSA i międzynarodowych zaleceń, które zostały wypracowane w oparciu o dostępną wiedzę naukową oraz doświadczenia i skuteczne praktyki państw dotkniętych chorobą.  Wskazują one, że w obszarach wolnych od ASF należy dążyć do redukcji populacji dzika, w celu ograniczenia szerzenia się tej choroby – można przeczytać w informacji opublikowanej przez resort rolnictwa.  

Rzeczniczka Komisji Europejskiej jednocześnie wskazała, że odstrzał dzików jest jedną z metod ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF. Co więcej, sam odstrzał powinien służyć wyłącznie do zwalczania zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF, ale nie do redukcji populacji dzików jako celu samego w sobie.  
Wskazała jednocześnie, że są inne metody zwalczania ASF, jak chociażby zachowanie odpowiednich procedur w rolnictwie (bioasekuracja)

Odstrzał o wiele mniejszy niż podają niektóre media

Ministerstwo rolnictwa oraz Główny Inspektorat Weterynarii jednocześnie wyjaśniają, że doszło do kilku nadużyć w kwestii informacji o odstrzale dzików w Polsce. 

W niektórych mediach pojawiła się informacja, że w wyniku odstrzału sanitarnego ma dojść do odstrzału ponad 200 tys. dzików i to tylko w styczniu 2019 roku. Tymczasem według planów ma zostać pozyskanych łącznie do 190 tys. dzików i to przez cały sezon łowiecki 2018/2019, czyli w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 marca 2019 r

Na dodatek skoordynowane polowania mają odbywać się jedynie w obrębie okręgów łowieckich sąsiadujących bezpośrednia ze strefą ASF.  

Paweł Mikos 
Fot. pixabay  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 18:43