StoryEditorWiadomości rolnicze

Pini Polonia uwikłana w wyłudzenie 35 mln złotych

09.12.2016., 13:12h
Rankiem w poniedziałek 5 grudnia na teren zakładów Pini Polonia w Kutnie wkroczyło ok. 200 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i straży granicznej. Towarzyszyli im inspektorzy urzędu kontroli skarbowej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz sanepidu. Policjanci i pogranicznicy kontrolowali zatrudniony personel. Przez całą noc śledczy zabezpieczali dokumenty, komputery i nośniki danych w firmie.

Zarówno CBŚP, jak i inne służby przez trzy dni odmawiały wszelkich komentarzy dotyczących działań. Ujawniono jedynie, iż zatrzymane zostały cztery osoby, w tym członek zarządu firmy. Zatrzymani byli we wtorek i w środę przesłuchiwani w Łodzi. Szybko wyszło na jaw, że wśród zatrzymanych był również właściciel ubojni Piero P. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż Włoch zasłabł w trakcie przesłuchania i został odwieziony do lekarza. Mimo tego śledczy zdołali postawić mu zarzuty.

Dopiero 8 grudnia CBŚP podało w komunikacie powody swoich działań w Pini Polonia w Kutnie. „Funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była ubojnia z Kutna. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą na potrzeby działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa – „słupy” powstały po to, by utrudnić organom kontroli skarbowej i policji ujawnienie procederu. Fikcyjne firmy dla wspomnianej ubojni generowały ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury były podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności, co skutkowało uszczupleniem dochodów Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 35 mln zł. Jak ustalili funkcjonariusze, przestępczy proceder trwał od 2011 roku” – czytamy w komunikacie CBŚP.

Jak informuje rzecznik CBŚP komisarz Agnieszka Hamelusz, funkcjonariusze zatrzymali osiem osób w Kutnie, Gostyninie, Płocku i Warszawie, w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, której liderem ma być m.in. obywatel Włoch. Oprócz tego służby zabezpieczyły majątek o wartości ponad pół miliona złotych.

Z informacji CBŚP wynika, że postępowanie w tej sprawie trwa od lutego br. Jak na razie trzynastu osobom przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek prokuratury zadecydował o tymczasowym aresztowaniu pięciu osób – najbardziej zaangażowanych w działalność przestępczą. W stosunku do pozostałych zastosowano dozory policji. CBŚP podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i dlatego nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Dyrekcja Pini Polonia zapewniała, że ostatnie wydarzenia nie mają wpływu na funkcjonowanie zakładu. Normlanym trybem odbywa się zaplanowany skup żywca, ubój i rozbiór. Bez zakłóceń realizowana jest też dystrybucja produktów i wyrobów.  gt

(fot. IAR)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 16:30