StoryEditorSusza 2019

Pół miliarda złotych na pomoc suszową dla rolników już od września

23.08.2019., 18:08h
Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że od września rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc suszową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednak kwota jak na razie zarezerwowana na wsparcie rolników jest dużo niższą niż szkody wyrządzone przez suszę. 

Susza 2019 – wnioski o pomoc suszową do ARiMR już we wrześniu

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa podczas spotkania w Słupsku z rolnikami zapowiedział, że na początku września zostanie ogłoszony komunikat o możliwości składania wniosków do ARiMR o odpowiednio wysokie odszkodowanie za straty wywołane przez suszę. Podobnie jak w tamtym roku, podstawą do wypłaty rekompensaty będzie protokół suszowy sporządzony przez komisję suszową i zatwierdzony przez wojewodę.  

Pół miliarda złotych na pomoc suszową, ale straty wynoszą niemal 2 mld złotych

Ryszard Zarudzki podkreślił, że obecnie dla rolników na pomoc suszową zarezerwowane zostało 500 mln zł. 

Jest to jednak zaledwie ułamek wartości szkód jakie wywołała tegoroczna susza. Według informacji przedstawionej przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa podczas posiedzenia rządu 13 sierpnia, z protokołów komisji z 134 289 gospodarstwach rolnych wynika, że straty w uprawach straty spowodowane przez suszę oszacowano na niemal 1,871 mld zł.
A trzeba wziąć pod uwagę, że znaczna część komisji wciąż jeszcze pracuje, co oznacza, że straty z pewnością będą dużo wyższe. 

Minister rolnictwa jednak już zapowiada, że prawdopodobnie budżet na pomoc suszową zostanie zwiększony w miarę potrzeb. 

Niestety ministerstwo jeszcze nie określiło na jaką dokładnie pomoc suszową będą mogli liczyć rolnicy – jaka będzie dopłata do 1 ha. 

 

Kredyty preferencyjne, ulgi w podatkach czy rozłożenie na raty czynszu dzierżawnego

Na pewno jednak rolnicy na podstawie protokołu suszowego zatwierdzonego przez wojewodę może ubiegać się już teraz m.in. o kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej w bankach współpracujących z ARiMR. Taki kredyt może zostać przeznaczony na zakup środków do produkcji rolnej, w tym kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze czy inwentarza żywego. Rolnicy mogą również uzyskać poręczenia i gwarancje spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych.

Kolejną formą pomocy jest możliwość odroczenia terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne rolników, rozłożenia ich na dogodne raty lub umorzenia w całości lub w części bieżących składek. 

Z kolei KOWR może zgodzić się na odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Rolnicy poszkodowani przez suszę mogą także ubiegać się o przyznanie im przez wójta czy burmistrza ulgi w podatku rolnym.  

Paweł Mikos 
Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 10:27