StoryEditorKomentarz naczelnych

Polskie firmy przetwórcze muszą postawić się sieciom handlowym

25.11.2019., 14:11h
UOKiK wreszcie zainteresował się pewnymi złymi praktykami wielkich sieci handlowych, co u zarządzających miało wywołać obawy. Teraz kolejny krok powinny wykonać polskie firmy spożywcze i odważniej negocjować kontrakty. Pozwoli to na poprawę sytuacji naszych spółek i polskich rolników – uważają redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w swoim komentarzu. 

Polskie firmy przetwórcze powinny wstać z kolan

Dobrze, że Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji zainteresował się pewnymi złymi praktykami wielkich sieci handlowych. Z tego co wiemy, owe zainteresowanie wzbudziło pewne obawy w kręgach biznesowych zarządzających tymi sieciami

Czy aby nie nadszedł czas, by polskie firmy spożywcze – w tym i mleczarnie – zaczęły odważniej negocjować swoje kontrakty, pozbywając się także rozmaitych zapisów w umowach, które drenują kieszenie polskich producentów żywności

Po prostu: czas powstać z kolan, bo borykając się ze zbyt niskim spożyciem mleka, jesteśmy wystawieni na łaskę i niełaskę międzynarodowych spekulantów.

 

Lepiej sprzedać śmietanę niż masło!

W branży mleczarskiej najgorsze są: niepewna cena tłuszczu mlecznego – śmietany przerzutowej i masła. Cena śmietany przerzutowej zmienia się dosłownie co dwa, trzy dni i wynosi od 17 do ponad 19 groszy za jednostkę tłuszczu. To oznacza, że sprzedaż śmietany jest bardziej opłacalna niż produkcja masła. 

Bowiem cena masła w blokach, która jest również niestabilna, kształtuje się w przedziale od niecałych 15 zł do ponad 16 zł/kg. Natomiast sieci handlowe proponują ceny masła w kostkach, którego produkcja jest znacznie droższa, w granicach 17 zł/kg. Na dodatek, do Polski napływa tanie, ale stare masło z UE – między innymi z Irlandii – po cenie około 14 zł/kg.

 

Czy czekają nas spadki cen masła?

Pesymiści twierdzą, że gdy około 10 grudnia zakończy się handlowanie artykułami mleczarskimi, to 2020 rok przywita nas bardzo niskimi cenami masła – w okolicach 11 zł/kg. Mamy nadzieję, że ów czarny scenariusz się nie spełni.
Pocieszające jest jednak, że systematycznie rośnie cena białka, co przekłada się na stabilnie rosnące ceny odtłuszczonego mleka w proszku. Naszym zdaniem, ceny tego produktu przez dłuższy okres będą się kształtowały na przyzwoitym poziomie. Bo w unijnych magazynach nie ma już olbrzymich zapasów proszku mlecznego. Wszak ten proszek już dawno został zagospodarowany. 

 

Paweł Kuroczycki,
Krzysztof Wróblewski, 
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego 

Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 07:46