Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Polskie gospodarstwo na Ukrainie odbite z rąk Rosjan

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Wiadomości
Polskie gospodarstwo na Ukrainie odbite z rąk Rosjan
Wiadomości
Data publikacji 12.09.2022r.

W ostatnich dniach wojsko ukraińskie przeprowadza kontrofensywę. Kolejne miasta na wschodzie kraju są wyswobadzane spod rosyjskiej okupacji, a wraz z nimi – tamtejsze wsie i gospodarstwa rolne. Wśród tych gospodarstw jest także jedno, które należy do polskiej rodziny.

Kiedy gospodarstwo zostało zajęte?

Polskie gospodarstwo, należące do prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepana Wójcika, zostało przejęte przez wojska rosyjskie w maju. Agresorzy już wcześniej bombardowali okolicę, w tym teren gospodarstwa. Część ukraińskich pracowników udało się ewakuować, jednak niektórzy zginęli podczas bombardowania. 

“Była to ferma norek zakupiona kilka lat temu przez moją rodzinę. Pracowało tam około 80 osób, wielu udało się ewakuować do Polski w pierwszych dniach. Ci, którzy chcieli zostać, zginęli w lutym, gdy Rosjanie rozpoczęli ostrzał artyleryjski gospodarstwa. Ostatnie informacje mieliśmy z początku marca. Wtedy też otrzymaliśmy zdjęcia zniszczeń. Później informacje urwały się i nie wiedzieliśmy nic, co tam się dzieje” - opisywał na Twitterze Szczepan Wójcik.

r e k l a m a

Co się działo z gospodarstwem pod rosyjską okupacją?

Od maja do września gospodarstwo rodziny szefa IGR pozostawało w rosyjskich rękach. Okupanci wykorzystali tamtejszą infrastrukturę do własnych celów. Jak informuje Szczepan Wójcik, podczas okupacji ferma służyła jako tymczasowa baza wojskowa. Rosjanie zniszczyli część obiektów, między innymi budynki, w których znajdowały się hodowane na fermie norki.

“Bazę zrobili tam Rosjanie. Nic dziwnego, była tam pełna infrastruktura, media, woda, prąd, budynki socjalne dla pracowników, kuchnia etc... O zniszczeniu obiektu dowiedzieliśmy się z tego filmu. Przesłał go nam nasz ukraiński przyjaciel, współpracownik, pisząc "zobaczcie, nasza ferma". Wartość gospodarstwa ze zwierzętami to 12 milionów euro” - mówił Wójcik.

Jak doszło do odbicia gospodarstwa z rąk Rosjan? 

Gospodarstwo Szczepana Wójcika zostało odbite z rąk rosyjskich podczas ostatniej kontrofensywy ukraińskich wojsk, 10 września 2022. Obiekt jest w większości zniszczony. Jak poinformował na twitterze Wójcik, po okupantach na terenie fermy zostało sporo sprzętu wojskowego.

“Można powiedzieć, że stałem się posiadaczem znacznej ilości ruskich czołgów” - napisał ironicznie Wójcik w komentarzu do zamieszczonego na twitterze filmiku, na którym widać zniszczone gospodarstwo i kilka czołgów, porzuconych przez wycofujących się Rosjan. 

Zobacz, jak wygląda odzyskane przez ukraińskie wojsko  gospodarstwo rolne, należące do prezesa IGR, po miesiącach rosyjskiej okupacji.

r e k l a m a


Zuzanna Ćwiklińska
foto, video: Twitter/Szczepan Wójcik

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a