Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ponad 100 dzików do odstrzału w ramach walki z ASF

Ponad 100 dzików do odstrzału w ramach walki z ASF
Wiadomości
Data publikacji 07.04.2017r.

W trzech powiatach: łosickim, siedleckim i sokołowskim ma dojść do odstrzału 118 dzików. Ma to pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF) w województwie mazowieckim.

Bogusław Kuśmierczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Łosicach wydał 17 marca 2017 roku rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu łosickiego. Nakazuje ono dzierżawcom obwodów łowieckich lub ich części położonych na terenie powiatu łosickiego przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików w liczbie 55 sztuk na obszarze tych obwodów w terminie do 30 kwietnia 2017 roku.

r e k l a m a

Ponadto rozporządzenie nakazuje: niezwłoczne zgłaszanie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Łosicach każdego przypadku znalezienia padłego dzika, niezwłoczne dostarczenie tusz odstrzelonych dzików do miejsc wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach oraz zagospodarowanie tusz odstrzelonych dzików przez ich utylizację lub przeznaczenie do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego.

– Wydanie nakazu dodatkowego pozyskania dzików w okresie do 30 kwietnia w drodze rozporządzenia uzasadnione jest sytuacją epizootyczną, czyli kolejnymi przypadkami dodatnich wyników badań w kierunku ASF-u u dzików – wyjaśnił Bogusław Kuśmierczyk.

r e k l a m a

Odstrzał sanitarny nie jest jedyną metodą walki z afrykańskim pomorem świń na terenie powiatu łosickiego. Od 4 kwietnia trwa akcja szukania martwych dzików, którą prowadzą służby weterynaryjne, leśnicy oraz wojsko. Łącznie zaangażowano blisko 120 osób.

Natomiast 16 marca br. rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu sokołowskiego wydała Anna Boczoń–Borko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim. Rozporządzenie to dotyczy odstrzału sanitarnego dzików w liczbie 12 sztuk w obwodach na terenie gminy Jabłonna Lacka i Repki. Odstrzał ten ma być wykonany w terminie do 30 kwietnia 2017 r.

Również 16 marca br. zostało wydane rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu siedleckiego. Izabela Floryszczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach nakazała dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich lub ich części, położonych na obszarze gmin: Korczew, Mordy, Paprotnia, Przesmyki, Zbuczyn oraz Polskiemu Związkowi Łowieckiemu na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, z wyłączeniem parków narodowych i rezerwatów przyrody odstrzał sanitarny dzików w liczbie nie mniejszej niż 51 sztuk w terminie do dnia 30 kwietnia 2017 r.jn

Widziałeś już nasze video "Rolnik trafi za kraty na Święta, bo nie chce zapłacić mandatu od inspekcji weterynaryjnej"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a