Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Prezydent: emerytury rolnicze powinny być wpisane do konstytucji

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Prezydent: emerytury rolnicze powinny być wpisane do konstytucji
Wiadomości Polska
Data publikacji 01.12.2017r.

Prezydent deklaruje, że w przyszłości w nowej konstytucji powinny pojawić się zapisy dotyczące polskiej wsi. Andrzej Duda chciałby, aby emerytury rolnicze były gwarantowane konstytucją, a mieszkańcy polskiej wsi znaleźli się w preambule, by w ten sposób oddać im cześć.

Pod koniec listopada w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyła się konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi”. W jej czasie prezydent Andrzej Duda deklarował, że w nowej konstytucji powinny znaleźć się przepisy dotyczące m.in. emerytur rolniczych, a polska wieś powinna znaleźć swoje miejsce w preambule ustawy zasadniczej. 

Polskie rolnictwo to bardzo poważny temat

r e k l a m a

Prezydent chce zorganizować w przyszłym roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę referendum dot. zmian w konstytucji. Jednym z zagadnień, jakie powinny być poruszone w nowej ustawie zasadniczej miałyby być sprawy polskiej wsi.

– Temat polskiej wsi, polskiego rolnictwa, jest tematem niezwykle poważnym, jako że rolnictwo stanowi bardzo ważną część naszego życia społecznego, gospodarczego, a tym samym bardzo poważną część Rzeczypospolitej. Polskie rolnictwo to bezpieczeństwo żywnościowe Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda. 

Prezydent zwracał także uwagę na zasługi polskich chłopów w wywalczeniu i utrzymaniu niepodległości Polski w czasie I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920 roku. Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że po bardzo ciężkim dla rolnictwa okresie lat 90. XX wieku, naszym rolnikom udało się wyjść z tamtych problemów.

 

Prezydent: polską wieś możemy pokazywać jako powód do dumy

r e k l a m a

– Dziś polska wieś właściwie w każdej części Rzeczypospolitej jest wsią, którą można śmiało pokazać jako powód do dumy. Jako pokaz udanej transformacji i tego, że Polak potrafi gospodarować, zadbać o swoje otoczenie, potrafi być nowoczesny. To jest dzisiaj obraz polskiej wsi – zapewniał prezydent. 
Zdaniem prezydenta obecna konstytucja w niewystarczający sposób chroni rolników i mieszkańców wsi.

 

W nowej konstytucji powinna być zagwarantowana emerytura rolnicza

Według niego powinno to się zmienić w nowej konstytucji. Dotyczy to też kwestii socjalnych.

Czy w polskiej konstytucji powinny być uregulowane w sposób zdecydowany kwestie emerytalne rolników, zabezpieczenie socjalne dla tych, którzy utracili już ‒ z uwagi na upływ wieku, zdrowie – możliwość pracy w gospodarstwie. Czy powinny być? Ja osobiście uważam, że tak – mówił prezydent podczas konferencji.

Według Andrzeja Dudy, w nowej ustawie zasadniczej na pewno powinny znaleźć się zapisy dotyczące ustroju rolnego i pozycji rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. Prezydent chciałby także wprowadzić przepisy, które zapewniłyby rolnikom i mieszkańcom wsi dostęp m.in. do edukacji, transportu czy dóbr kultury.

Ze względu na zasługi mieszkańców polskiej wsi dla Polski powinni oni znaleźć miejsce w preambule konstytucji

W nowej konstytucji, zdaniem Andrzeja Dudy, powinno także znaleźć się miejsce na przepisy związane z dostępem do pomocy medycznej czy ochrony zdrowia i życia mieszkańców wsi.

Prezydent sugerował też, że słowa o polskiej wsi powinny znaleźć się w preambule, czyli wstępie do konstytucji, która wpływa na interpretowanie szczegółowych zapisów ustawy zasadniczej. Skąd taka myśl? Ponieważ polska wieś jest podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju, tutaj mieszka niemal połowa Polaków i w ten sposób prezydent chciałby dodatkowo uhonorować wszystkich mieszkańców wsi, którzy przelali krew za Ojczyznę.

Paweł Mikos,

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Widziałeś już nasze video "Żniwa 2021 – Jaki plon dała pszenica na Podlasiu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a